PARTNER PORTALU
  • BGK

Pierwsze umowy na zrównoważoną Rospudę

  • Patrycja Batóg    2 września 2010 - 13:32

W Nowince podpisano dwie pierwsze umowy z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Białymstoku na realizację inwestycji w ramach programu „Zrównoważony rozwój rejonu rzeki Rospudy". Pierwszy etap inwestycji w Nowince ma kosztować prawie 16 mln zł, natomiast dofinansowanie w formie dotacji wynosi 13,6 mln zł.
W ramach przedsięwzięcia zmodernizowane zostaną: oczyszczalnia ścieków i dwie przepompownie w miejscowości Bryzgiel, a także wybudowane zostaną 42 km kanalizacji sanitarnej wraz z 310 przyłączami oraz 37 km sieci wodociągowej z 296 przyłączami. Realizacja tych projektów stworzy warunki do zebrania i odprowadzenia ścieków z pięciu wsi do oczyszczalni ścieków w miejscowości Bryzgiel oraz dostarczania wody o odpowiednich parametrach ilościowych i jakościowych. Planowany termin zakończenia realizacji tych przedsięwzięć to 30 listopada 2010 r.

Program „Zrównoważony rozwój rejonu rzeki Rospudy" został uruchomiony dzięki umowie udostępnienia środków, którą WFOŚiGW w Białymstoku podpisał z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie.

Cel programu, czyli ochrona wód oraz zrównoważony rozwój gmin, ma zostać osiągnięty poprzez budowę i modernizację systemu sieci kanalizacyjnej i sanitarnej oraz wodociągowej,oczyszczalni ścieków, a także modernizację ujęć i stacji uzdatniania wody wraz z obiektami towarzyszącymi. Budżet programu na lata 2010-2013 wynosi 100 mln zł, natomiast całkowity koszt inwestycji to około 120 mln zł.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.