PARTNER PORTALU
  • BGK

Pierwsze w regionie takie laboratorium

  • GK/www.wzp.pl    4 kwietnia 2012 - 10:48
Pierwsze w regionie takie laboratorium

Laboratorium Technologii Bezpieczeństwa Informatycznego w SSW Collegium Balticum będzie pierwszą placówką w woj. zachodniopomorskim, badającą zagrożenia systemów informatycznych.
Placówka będzie też szkolić specjalistów do walki z ryzykiem utraty danych z komputerów firm i instytucji. We wtorek, 3 kwietnia br., wicemarszałkowie (zabierz głos/oceń marszałka) woj. zachodniopomorskiego Andrzej Jakubowski i Wojciech Drożdż oraz rektor Collegium Balticum Aleksandra Żukrowska złożyli podpisy pod umową, przyznającą dotację ze środków regionalnego programu operacyjnego na stworzenie laboratrium.

Projekt „Utworzenie laboratorium technologii bezpieczeństwa drogą innowacyjnego rozwoju SSW Collegium Balticum”, otrzymał dotację w wysokości 1 275 664,26 złotych (wartość całkowita projektu wynosi ponad 1,7 miliona złotych). Laboratorium uruchomione zostanie w I semestrze roku akademickiego 2013/2014.

– Projekt służyć będzie instytucjom naukowym, małym i średnim przedsiębiorstwom oraz instytucjom publicznym funkcjonującym nie tylko na terenie woj. zachodniopomorskiego, ale w całym kraju. Tym samym zachodniopomorskie stanie się jednym z wiodących regionów, w którym prowadzone będą badania naukowe w tej dziedzinie, a wyniki prac będą praktycznie wykorzystane w gospodarce – mówi wicemarszałek Wojciech Drożdż.

Laboratorium Technologii Bezpieczeństwa Informatycznego to jedyna tego typu placówka w Zachodniopomorskiem. W Polsce podobną dziedziną zajmuje się Instytut Systemów Informatycznych Wydziału Cybernetyki w Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie.

– Bezpieczeństwo systemów informatycznych jest obecnie jednym z najważniejszych wyzwań badawczych, ściśle powiązanym z projektowaniem, zarządzaniem oraz utrzymaniem systemów informatycznych w ruchu – mówi dyrektor firmy Europrojekty Consulting Ltd. Piotr Ostrowski, szef zespołu autorów projektu. Dodaje, że poznanie zagrożeń oraz podatności systemów informatycznych, umiejętność zapobiegania i eliminowania ryzyka utraty danych informatycznych zwiększa szansę projektantów, administratorów i innych osób odpowiedzialnych za bezpieczeństwo użytkowników instytucjonalnych i naukowych w walce z próbami naruszania zabezpieczeń systemów informatycznych.

– Ponadto istota problemu bezpieczeństwa systemów informatycznych jest podkreślana w normach prawnych i specyfikacjach technicznych dotyczących wybranych inwestycji dotyczących sektora IT, a także jest przedmiotem zainteresowania Rządu RP w Krajowym Programie Badań, Listy Rekomendowanych Technologii Narodowego Programu Foresight Polska 2020 oraz Projektu Rządowego Programu w Zakresie Ochrony Cyberprzestrzeni Rzeczpospolitej Polskiej na lata 2011-2016 – wyjaśnia dyr. Piotr Ostrowski.

– Przeprowadzona analiza potrzeb różnych firm i jednostek organizacyjnych, m.in. z terenu województwa zachodniopomorskiego, wskazuje na konieczność prowadzenia tego typu przedsięwzięcia. Potrzeby te wynikają głównie z wymagań określonych w ustawach o: ochronie danych osobowych, ochronie informacji niejawnych, informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne oraz szeroko rozumianego bezpieczeństwa państwa i obywateli. W oczekiwania te wpisują się także rządowe plany elektronizacji gospodarki i administracji – mówi wicemarszałek Andrzej Jakubowski.

Badania nad metodami analizy ryzyka pozwolą na szybką identyfikację zagrożeń, tworzenie skutecznych zabezpieczeń sieci oraz informowanie użytkowników cyberprzestrzeni o zagrożeniach. Bez tego typu metod trudno będzie przekonać użytkowników do korzystania z innowacyjnych usług, zaś firmy do ich wdrażania i udostępniania.

W laboratorium prowadzone będą też badania dotyczące systemów udostępniania elektronicznych środków dowodowych. Coraz częściej przestępstwa popełniane są za pomocą systemów sieciowych. Trzeba nie tylko im zapobiegać, ale także osądzać ich sprawców. Wymaga to opracowania metod i technik, które pozwolą na zgromadzenie odpowiednich środków dowodowych nie tylko w oparciu o rejestry zdarzeń, analizę ruchu sieciowego, ale także analizę bezpieczeństwa oprogramowania wykorzystywanego w zagrożonych systemach.

Kolejna grupa badań nakierowana jest na ochronę informacji poprzez zapewnienie jej poufności, integralności oraz dostępności. Odbiorcami wyników badań powinny być przede wszystkim podmioty wymagające zaawansowanych metod ochrony informacji, np. służba zdrowia, banki, urzędy skarbowe, służby specjalne oraz jednostki administracyjne i samorządowe.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.