PARTNER PORTALU
  • BGK

Pierwszy raz pieniądze z RPO na żłobki i kluby malucha

  • pt/pap    29 kwietnia 2016 - 08:03
Pierwszy raz pieniądze z RPO na żłobki i kluby malucha

Możliwość dofinansowania żłobków i innych form opieki dla dzieci poniżej trzeciego roku życia w Regionalnym Programie Operacyjnym (RPO) województwa podlaskiego pojawia się po raz pierwszy (fot.fotolia)

• 27 mln zł z UE z Regionalnego Programu Operacyjnego 2014-2020 jest do zdobycia w Podlaskiem na tworzenie żłobków i klubów malucha.
• Wnioski można składać do Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Białymstoku od 29 kwietnia do 17 maja
Możliwość dofinansowania żłobków i innych form opieki dla dzieci poniżej trzeciego roku życia w Regionalnym Programie Operacyjnym (RPO) województwa podlaskiego pojawia się po raz pierwszy.

"To nowość" - powiedział Marcin Sidorczuk z Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Białymstoku. Dotychczas na tego typu przedsięwzięcia można było pozyskać pieniądze z rządowego programu "Maluch".

O dotacje z RPO mogą się ubiegać samorządy, ale też osoby fizyczne i prawne, czy też inne podmioty. Pieniądze można zdobyć na tworzenie żłobków i klubów dziecięcych. Ale też wsparcie mogą dostać pracodawcy na wdrożenie w firmach rozwiązań, które pomagają godzić pracę zawodową z życiem rodzinnym: telepracę czy elastyczne formy zatrudnienia.

Wnioskodawca może zdobyć z UE dotację w wysokości 85 proc. kosztów kwalifikowanych projektu. Premiowane będą projekty z gmin, na terenie których nie ma żłobków czy innych instytucji zajmujących się opieką nad maluchami.

Wojewódzki Urząd Pracy przeprowadził przed konkursem sześć spotkań w powiatach w regionie, by zachęcić do skorzystania z dotacji. Sidorczuk powiedział, iż wiadomo, że o tym jakie będą projekty decyduje sytuacja demograficzna w gminach. Wiadomo, że np. małe gminy, gdzie jest mało dzieci, nie są raczej zainteresowane tworzeniem żłobków.

Rządowy Program Maluch

Z danych przedstawionych pod koniec marca przez Podlaski Urząd Wojewódzki w Białymstoku wynika, że w regionie z opieki w 41 żłobkach i klubach dziecięcych korzysta 2,3 tys. dzieci, a gminy zgłosiły zapotrzebowanie na utworzenie kolejnych 1,7 tys. miejsc. Urząd wojewódzki odpowiada za wdrażanie rządowego programu "Maluch", w ramach którego finansowane są miejsca opieki dla maluchów.

Urząd wojewódzki podał wówczas, że z monitoringu tego programu w regionie wynika, że więcej miejsc opieki dla dzieci poniżej trzeciego roku życia powstało w Podlaskiem w podmiotach innych niż samorządy.

W latach 2011-2015 pięć miast: Suwałki, Siemiatycze, Sokółka, Łomża i Łapy utworzyły łącznie 297 miejsc w żłobkach. Gmina Krasnopol utworzyła również dwie instytucje dziennych opiekunów, które zapewniają opiekę dziesięciorgu dzieciom. Łączna dotacja na te przedsięwzięcia to ponad 2,5 mln zł. Urząd zaznaczył ponadto, że od 2013 r. gminy, które utworzyły takie miejsca, korzystają także z dotacji na ich funkcjonowanie. Było to dotychczas 2,4 mln zł.

Podmioty inne niż gminne stworzyły dzięki programowi "Maluch" łącznie w regionie 775 miejsc opieki dla maluchów (38 podmiotów, ponad 1,6 mln zł dotacji); w 2016 r. 36 kolejnych placówek ma utworzyć 679 miejsc (ponad 1,5 mln zł łącznej dotacji).

W 2016 r. w Podlaskiem ma powstać 127 miejsc w placówkach gminnych w trzech miastach: Suwałkach, Sokółce i Choroszczy (1,7 mln zł dotacji z "Malucha").

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.