PARTNER PORTALU
  • BGK

Planetarium będzie pokazywać obraz w technice fulldome

  • PAP    7 września 2011 - 16:44
Planetarium będzie pokazywać obraz w technice fulldome

Do końca roku olsztyńskie planetarium zostanie wyposażone w najnowocześniejszy sprzęt cyfrowy, który będzie wyświetlał projekcje w technice fulldome.
Ma ona stworzyć u widza pokazu planetarium wrażenie podróży w kosmosie. We środę umowę na zakup i montaż cyfrowego systemu wyświetlania projekcji w planetarium podpisał prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz (zabierz głos/oceń prezydenta) i przedstawiciel niemieckiego oddziału amerykańskiej firmy Glenn Smith.

Umowa przewiduje, że system zostanie zamontowany w planetarium w ciągu 100 dni, jednak widzowie będą mogli zobaczyć projekcje w nowej technice w dniu najbliższej rocznicy urodzin Kopernika tj. 19 lutego 2012 roku.

„Do tego czasu musimy poznać zasady działania nowego systemu, nauczyć się go” – przyznał dyrektor planetarium w Olsztynie Jacek Szubiakowski podkreślając, że nowa technika będzie „rewolucyjna”. Składający się z 12 tysięcy pikseli obraz będzie generowany przez zespół szybkich, zaopatrzonych w specjalistyczne oprogramowanie komputerów, a następnie wyświetlany na ekranie przez dwa cyfrowe projektory.

„Nowy system sprawi, że widz będzie zanurzony w akcji, będzie miał możliwość poczucia się w środku obrazu. Będziemy mogli w tej technice wyświetlać projekcje, które pozwolą widzom odbywać podróże we Wszechświecie, oglądać panoramy z planet, okolice planet, gwiazd.

Poza tym nowa technika pozwoli też wyświetlać obraz skali mikro tj. będzie można pokazywać świat na poziomie komórkowym, zachodzące reakcje chemiczne. W technice fulldome są też filmy, które pokazują życie na dnie oceanu, zamierzamy wyświetlać i takie projekcje” – powiedział Szubiakowski.

Dotychczas projekcje w takim systemie wyświetlane są jedynie w warszawskim Centrum Nauki Kopernik. Goszczący we środę w Olsztynie Maciej Ligocki z tego ośrodka zapewniał, że pokazy w tej technice dostarczają widzom niezapomnianych wrażeń i cieszą się tak wielką popularnością, że zaskoczyło to astronomów.

„Mam nadzieję, że i do Olsztyna nowoczesne pokazy przyciągnął turystów, zwłaszcza tych pasjonujących się astronomią, czy zafascynowanych postacią mieszkającego wiele lat na Warmii Mikołaja Kopernika” – powiedział prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz.

Zamontowanie systemu cyfrowego odtwarzania obrazu będzie najważniejszą częścią modernizacji, którą od pewnego czasu przechodzi olsztyńskie planetarium. W ramach tego projektu już odnowiono i nieco przebudowano hol budynku, oświetlone ma zostać obserwatorium ale – jak podkreślał Szubiakowski – zamontowanie cyfrowego odtwarzania obrazu będzie najważniejszym elementem modernizacji.

Całość kosztuje 2,7 mln z czego 1,7 mln pochodzi z RPO na lata 2007-2013.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • Stalker, 2011-09-07 20:28:20

    "Dotychczas projekcje w takim systemie wyświetlane są jedynie w warszawskim Centrum Nauki Kopernik" - to nieprawda. Zanim w CNK pojawiło się planetarium cyfrowe w systemie "fulldome", taki system zainstalowano w Częstochowie. Poza tym ma go co najmniej dziesięć przenośnych planet...ariów w Polsce...  rozwiń