PARTNER PORTALU
  • BGK

Płatne staże, szkolenia, kursy. Samorząd świętokrzyskiego przyznał ponad 14 mln zł z UE na kształcenie zawodowe

  • PAP/KDS    6 grudnia 2017 - 13:58
Płatne staże, szkolenia, kursy. Samorząd świętokrzyskiego przyznał ponad 14 mln zł z UE na kształcenie zawodowe
W sumie dzięki dotacji w regionie ruszy 13 projektów (fot.pixabay.com)

13 projektów dotyczących kształcenia zawodowego ruszy w woj. świętokrzyskim. Ich realizacja jest możliwa dzięki dotacji z Unii Europejskiej. Na ten cel samorząd otrzymał ponad 14 mln zł.
• O dofinansowanie, pochodzące z Europejskiego Funduszu Społecznego, mogły ubiegać się zarówno jednostki samorządu terytorialnego, jak też m.in. szkoły zawodowe i placówki kształcenia ustawicznego, uczelnie, przedsiębiorcy czy instytucje społeczno-gospodarcze.

• Pieniądze z tegorocznego konkursu przeznaczone zostaną na doposażenie pracowni, specjalistyczne zawody, staże i praktyki u pracodawców.

• Na tegoroczny konkurs dot. kształcenia zawodowego Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego przeznaczył ponad 19 mln zł. Nie udało się wykorzystać tej kwoty w całości. 

****

- Te środki są dedykowane dla szeroko rozumianego szkolnictwa zawodowego. Cieszy mnie to, że szkoły w sposób bardzo precyzyjny inwentaryzują swoje potrzeby, wiedzą, co jest im potrzebne, jak ubogacić ofertę edukacyjną i zaplecze dydaktyczne. Chcemy odpowiadać na ich rzeczywiste zapotrzebowanie - podkreślił Piotr Żołądek, członek zarządu woj. świętokrzystkiego.

Zaznaczył, że forma edukacji w szkolnictwie zawodowym systematycznie się zmienia. - Dzisiaj szuka się bardzo nowoczesnych rozwiązań, jak nauka języka, podstawy ekonomii, umiejętność poruszania się wśród środków unijnych, ponieważ uczeń kończący szkołę może pokusić się i rozpocząć własną działalność gospodarczą - dodał Żołądek.

Łącznie w ramach konkursu dotyczącego poprawy jakości kształcenia zawodowego w regionie świętokrzyskim, środki w wysokości ponad 14 mln zł przyznano 13 instytucjom. Wkład własny w projektach ustalono na poziomie minimum 5 proc. wartości projektu. W środę w Kielcach umowy podpisało 10 beneficjentów z tej listy, na kwotę prawie 12 mln zł.

Czytaj więcej: Koniec z szukaniem"Lalki" czy "Pana Tadeusza". Ruszyła wirtualna biblioteka lektur szkolnych

Najwyższe dofinansowanie otrzymał samorząd stolicy województwa świętokrzyskiego na realizację projektu "Nowoczesne szkolnictwo zawodowe w Kielcach". Prawie 5 mln zł zostanie podzielone między siedem szkół w mieście o zawodowym profilu kształcenia.

- Dla uczniów przewidujemy kursy zawodowe, szkolenia, a dla nauczycieli m.in. studia podyplomowe. Pieniądze zostaną również przekazane na doposażenie placówek w nowoczesne pomoce dydaktyczne do kształcenia zawodowego - wyjaśniła kierownik Wydziału Edukacji, Profilaktyki i Pożytku Publicznego Urzędu Miasta Kielce, Jolanta Kamińska.

Po raz kolejny unijne dofinansowanie na projekt związany z hotelarstwem otrzymała Regionalna Organizacja Turystyczna (ROT) Województwa Świętokrzyskiego. Prawie 2 mln zł wsparcia trafi do czterech szkół, których uczniowie będą mogli zdobyć wiedzę, umiejętności i pierwsze doświadczenie w zawodzie technik hotelarstwa. Pieniądze zostaną również przeznaczone na organizację szkoleń zawodowych, podnoszących umiejętności niezbędne na stanowiskach takich jak barman, kelner, czy barista, ponadto uczniowie zdobędą wiedzę dotyczącą profesjonalnej obsługi gości turystyki prozdrowotnej i targowo-kongresowej.

REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.