PARTNER PORTALU
  • BGK

Płock liczy na unijną kasę przy powołaniu Inkubatora Przedsiębiorczości

  • PAP    1 października 2014 - 07:37

Płock przygotowuje się do powołania Inkubatora Przedsiębiorczości i Innowacyjności, który wspierałby prowadzenie i rozwój działalności gospodarczej na terenie miasta, w tym małych firm, a także pomagał w realizacji projektów badawczo-rozwojowych.
Przedsięwzięcie ma być realizowane dzięki środkom, jakie będą dostępne w ramach nowej perspektywy unijnej 2014-20, a także z ewentualnym wykorzystaniem wsparcia rządowego.

Szczegóły koncepcji działalności inkubatora opracuje Płocka Rada ds. Innowacyjności i Działalności Badawczo-Rozwojowej, działająca jako organ doradczy prezydenta tego miasta.

Jak poinformował Cezary Supeł, pełnomocnik prezydenta Płocka ds. przedsięwzięć innowacyjnych, inkubator ma być instytucją otoczenia biznesu, wspierającą osoby prowadzące już działalność gospodarczą oraz osoby, chcące taką działalność dopiero rozpocząć.

"Ma to być wsparcie w zakresie gospodarczym, w tym doradcze, infrastrukturalne, ze szczególnym uwzględnieniem problematyki badawczo-rozwojowej. Chodzi o to, by dzięki Inkubatorowi Przedsiębiorczości i Innowacyjności stworzyć w Płocku miejsce i płaszczyznę do współpracy, gdzie nauka będzie się mogła spotkać z biznesem w interesie i jednej, i drugiej strony, a także w interesie samego miasta" - podkreślił Supeł.

Według niego, korzyściami z działalności inkubatora będą m.in. rozwijanie przedsiębiorczości na terenie Płocka, tworzenie tam nowych miejsc pracy, jak również zwiększanie wpływów do budżetu miasta z podatków.

Supeł zaznaczył, że ponad 99 proc. krajowych przedsiębiorstw to mikro i małe podmioty, które wypracowują 47 proc. PKB.

"To jest ta sfera, której chcemy pomóc. Przedsiębiorstwa średnie, duże, poradzą sobie same. To ma być także inkubacja z definicji, czyli wykluwanie się projektów, które będą realizowane razem przez naukę i biznes" - powiedział. Dodał, że jednym zakresów działalności Inkubatora Przedsiębiorczości i Innowacyjności może być np. wsparcie dla tzw. przemysłu kreatywnego firm, związanego ze wzornictwem.

Czytaj też: Z RPO będą poieniadze na wzornictwo

"Docelowo przedsięwzięcie, jakim jest inkubator, ma być realizowane ze środków pomocowych, unijnych, ewentualnie krajowych, ministerialnych. Liczymy na to, że konkursy i środki z nowej perspektywy unijnej pojawią się może jeszcze w tym roku, a być może dopiero w drugim kwartale 2015 r. Chcemy być na to przygotowani" - oświadczył Supeł.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.