PARTNER PORTALU
  • BGK

Płock: Wsparcie unijne na przygotowanie terenów pod inwestycje

  • PAP/JS    27 listopada 2017 - 18:15
Płock: Wsparcie unijne na przygotowanie terenów pod inwestycje
Realizacja przedsięwzięcia ma przyczynić się do rozwoju strefy inwestycyjnej Płock (fot. pixabay.com)

Płock (Mazowieckie) otrzyma ponad 27 mln zł na przygotowanie do 2020 r. terenów inwestycyjnych dla przedsiębiorców. Projekt, który będzie polegał m.in. na budowie dróg, obejmie obszar ok. 110 ha w dzielnicy Trzepowo. Jego wartość wyniesie ponad 51,2 mln zł.
• Elementem rozwoju strefy inwestycyjnej Płocka jest m.in. realizowana przy wsparciu unijnym budowa obwodnicy północno-zachodniej miasta.

•  Projekt przygotowania terenów inwestycyjnych w Płocku poprzez budowę infrastruktury technicznej wraz z wewnętrznym układem komunikacyjnym zakłada m.in. budowę ok. 5,6 km dróg, a także chodników i ścieżek rowerowych.

• W ramach przedsięwzięcia powstanie też oświetlenie ulic oraz sieć kanalizacji deszczowej, sanitarnej i wodociągowej, a także gazowej i elektroenergetycznej.

Realizacja przedsięwzięcia ma przyczynić się do rozwoju strefy inwestycyjnej Płocka. Umowę na unijne dofinansowanie projektu podpisali w poniedziałek prezydent miasta Andrzej Nowakowski i wicemarszałek woj. mazowieckiego Janina Ewa Orzełowska.

"Tereny objęte projektem w perspektywie najbliższych czterech lat zmienią się diametralnie. Przygotujemy nowe tereny inwestycyjne pod nowe inwestycje i nowe miejsca pracy" - podkreślił w trakcie konferencji prasowej prezydent Płocka. Nowakowski zapowiedział, że pierwsze przetargi, dotyczące zadań przewidzianych w projekcie, zostaną rozpisane z początkiem 2018 r.

"To umowa perspektywiczna. Jej głównym celem jest przyciągnięcie inwestorów do Płocka, którzy stworzą nowe miejsca pracy dla mieszkańców miasta" - zaznaczyła wicemarszałek Orzełowska. Dodała, iż szczególnie istotne jest, by efektem realizacji takich właśnie projektów było zapewnienie zatrudnienia zwłaszcza dla młodych ludzi.

Projekt przygotowania terenów inwestycyjnych w Płocku poprzez budowę infrastruktury technicznej wraz z wewnętrznym układem komunikacyjnym zakłada m.in. budowę ok. 5,6 km dróg, a także chodników i ścieżek rowerowych. W ramach przedsięwzięcia powstanie też oświetlenie ulic oraz sieć kanalizacji deszczowej, sanitarnej i wodociągowej, a także gazowej i elektroenergetycznej.

Projekt obejmie ok. 110 ha użytków rolnych, zlokalizowanych w dzielnicy Płocka - Trzepowo, z których ok. 30 proc. jest własnością miasta. Tereny te, przeznaczone docelowo pod różnego rodzaju działalność gospodarczą, w tym produkcje i usługi, znajdują się w pobliżu zakładu głównego PKN Orlen, największego kompleksu rafineryjno-petrochemicznego w Polsce, a także niedaleko drogi krajowej nr 60 w kierunku Ciechanowa.

"Projekt dotyczy północnej części Płocka, czyli tej przestrzeni, gdzie do tej pory rozwój miasta nie następował, bo przez wiele, właściwie setek lat, skupiał się on wzdłuż Wisły" - oświadczył Nowakowski. "Dzisiaj otwieramy się na północ i dzięki środkom unijnym uzbrajamy, tam tereny pod inwestycje" - dodał prezydent Płocka.

Elementem rozwoju strefy inwestycyjnej Płocka jest m.in. realizowana przy wsparciu unijnym budowa obwodnicy północno-zachodniej miasta. Pierwszy odcinek tej trasy, o długości 1,6 km, oddano w 2014 r. Od 2016 r. trwa budowa drugiego odcinka o długości 2,7 km. Ta część inwestycji dobiega końca. Ostatni, trzeci odcinek obwodnicy o długości ponad 2 km, a wraz z drogami serwisowymi i technicznymi 5,3 km, ma powstać do połowy 2018 r.

Obwodnica Płocka to droga, której zadaniem jest wyprowadzenie poza centrum miasta transportu ciężkiego, w tym tranzytowego i z substancjami niebezpiecznymi, które przewożone są do i z zakładu głównego PKN Orlen. Jednocześnie trasa ułatwi komunikację z terenami przemysłowymi i inwestycyjnymi położonymi na peryferiach miasta.

Według Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych (MJWPU), w subregionie płockim w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego (RPO) 2014-20 zostało już wybranych do dofinansowania 110 projektów, w tym realizowanych przez samorządy i przedsiębiorców, na łączna kwotę wsparcia 377 mln zł - dotychczas podpisano 92 umowy obejmujące dofinansowanie na poziomie ok. 300 mln zł.

Zgodnie z obecnym RPO woj. mazowieckie ma zagwarantowane ponad 8 mld zł unijnego wsparcia, przede wszystkim dla biznesu, administracji, a także sektora naukowego i organizacji pozarządowych. Na cały 2017 r. zaplanowano ponad 50 konkursów na ponad 1,1 mld zł. Za wydatkowanie środków odpowiada MJWPU i Wojewódzki Urząd Pracy. Maksymalne dofinansowanie wynosi 80 proc. wartości projektu.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.