Po 500 tys. euro dla gmin na inteligentne sieci energetyczne

  • Newseria.pl
  • 15-10-2014
  • drukuj
Nawet 0,5 mln euro mogą otrzymać do końca przyszłego roku gminy, które zdecydują się na budowę inteligentnych sieci energetycznych wykorzystujących odnawialne źródła energii. Ministerstwo Rolnictwa przeznaczy na ten cel łącznie 17 mln euro z unijnych środków w ramach Wspólnej Polityki Rolnej. W kolejnych latach nacisk na budowę samowystarczalnych sieci prosumenckich będzie w funduszach Regionalnych Programów Operacyjnych.
Po 500 tys. euro dla gmin na inteligentne sieci energetyczne

‒ Energia prosumencka, budowa instalacji energetycznych to wymóg czasu, bo po pierwsze są już technologie, które to umożliwiają. Po drugie jakość energii dostarczana na wieś, szczególnie na końcówkach sieci, jest bardzo niska. Po trzecie może to być dodatkowe źródło dochodów dla mieszkańców wsi, nie tylko dla rolników – podkreśla Marek Sawicki, minister rolnictwa i rozwoju wsi.

Sawicki podkreśla, że energetyka prosumencka, czyli produkcja energii ze źródeł odnawialnych i oddawanie jej do sieci, to nie tylko szansa na dodatkowe dochody, lecz także na samowystarczalność. Nie dotyczy to tylko pojedynczych gospodarstw, lecz całych wsi lub spółdzielni. Przekonuje, że poprzez zróżnicowane i połączone formy wytwarzania energii m.in. wiatrowej i fotowoltaicznej takie wspólnoty mogą znacząco obniżyć koszty funkcjonowania.

Ważnym aspektem jest też inteligentne zarządzanie takimi sieciami, tak by jak najlepiej wykorzystać możliwości samodzielnej produkcji energii. Właśnie na takie inicjatywy resort rolnictwa przeznaczy 17 mln euro do końca przyszłego roku. To końcówka funduszy unijnych z perspektywy budżetowej 2007-2013, rozdzielanych w ramach Wspólnej Polityki Rolnej. Skorzystać może nawet kilkadziesiąt projektów.

Czytaj też:  Polskie miasta mogą zużywać mniej energii

Gmina może dostać dofinansowanie w wysokości nawet 500 tys. euro na budowę takich instalacji. Jest jednak warunek, że przynajmniej połowa energii musi być wytwarzana i zużywana przez osoby fizyczne, a nie tylko instytucje gminy – podkreśla Sawicki. ‒ W następnej perspektywie chciałbym, żeby było to mocniej zaznaczone w Regionalnych Programach Operacyjnych. W ramach polityki spójności mamy dużo większe pieniądze niż w ramach Wspólnej Polityki Rolnej.

Sawicki dodaje, że oczekuje większego zaangażowania w tworzenie sieci prosumenckich również ze strony sieci energetycznych. By system działał, musi być bardzo elastyczny i umożliwić zarówno dystrybucję energii do indywidualnych odbiorców końcowych, jak i w drugą stronę. Pomóc powinna ustawa o OZE, nad którą prace wkrótce powinien rozpocząć Sejm.

Czytaj też:  Jakie miasta korzystają z elementów inteligentnych sieci?

Minister rolnictwa przekonuje, że w kolejnych latach inwestycje w budowę inteligentnych sieci prosumenckich w małych społecznościach lokalnych będą trwały. Z uwagi na przeniesienie środków odpowiedzialny za nie będzie jednak resort infrastruktury i rozwoju regionalnego. Resort rolnictwa skupi się na wykorzystaniu pozostających w jego gestii środków europejskich do rozwoju produkcji, przetwarzania i dystrybucji żywności.

Sawicki przyznaje równocześnie, że niewielu polskich rolników skorzysta z innego wsparcia ‒ unijnej rekompensaty dla gospodarstw stratnych w związku z rosyjskim embargiem i spadkiem cen. Zgodnie z danymi Agencji Rynku Rolnego, warunki spełniło jedynie ok. 1,3 tysiąca wniosków. Sawicki podkreśla, że dla rolników indywidualnych stawki rekompensat były mało atrakcyjne, a do tego, m.in. dzięki eksportowi na inne rynki poza UE, ceny niektórych produktów (np. pomidorów i papryki) wróciły do poziomu sprzed roku.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (4)ZOBACZ WSZYSTKIE

Do ATEM: Przecinki w niewłaściwych miejscach...

Galt, 2014-11-13 11:33:58 odpowiedz

-- gminy , miały się zajmować wszystkim ,całą ekologią ,,, od lat 70 -tych na swiecie likwidowano energię z węgla ,,, zatruwały wszystko ,powietrze i wodę ,,,,, nie może być energi z jednego żródła ,,, zresztą się końcża zasoby naturalne ,,, od 1976r , po kryzysie paliwowym ,, obliczyła nauka z...asoby na 50 lat , obecnie na 30 lat i co dalej ,,,,,,,, w poznaniu przedstwiłem rozwiązania i za to dostjemy środki ,,,,, tylko że nowe instucje nic nie zrobiły -- nie mamy enrgi ,, a mamy dużo rzek ,,, nie wykorżystujemy wody przepływowej ,, wody geotermalnej ,,,,, -- to nauka dała samorzadom kompetencje i regiony zarzadzają -- 1 gmina w powiecie miała mić klinikę rechabilitacji całodobowej = ok 500 klinik najnowocześniejszych na świecie ,, są u min istra rolnictwa ,, na wdrożenie strych gatunków ,,czyli leczenie bilogiczne ,,,, jedynie w polsce ,,,,,,,, giny mają mieć spóldzielnie i przetwórnie oraz sklepy ,,,,,,,, bedą musieli się samofinsować ,,,, po 2020r konic dotacji z UE ,,,,,,,,,, PRZEPISY nauka wnosi wnioski i urzednicy na tej podstwie wnoszą dyrektywy ,,, przyszłe dyrektywy są już ustalone ,,, nowi urzednicy nic nie zrobili mieli załatwić REGION NA CENTRUM NAUKI ŚWIATOWEJ ,, DLA MŁODZIEŻY ,,, srodki zarezerwowali na 50 lat ,, biliony ,,, z ekologią nie dajemy sobie rady ,, będą kary , zapowiedzieli ,,,, rozwiń

ATEM, 2014-10-26 17:56:35 odpowiedz

Do doman: no ale kasa niezła do zajumania.

f16, 2014-10-23 13:07:56 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE