PARTNER PORTALU
  • BGK

Po co Polakom biblioteki?

  • AT    19 września 2012 - 18:16
Po co Polakom biblioteki?

Do bibliotek uczestniczących w Programie Rozwoju Bibliotek przychodzi ponad 2,5 miliona ludzi - wynika z raportu „Po co Polakom biblioteki?”
„Po co Polakom biblioteki?” to raport przygotowany po trzech latach działania Programu Rozwoju Bibliotek. Pokazuje, co zmieniło się w bibliotekach i jakie korzyści biblioteki przynoszą mieszkańcom małych miejscowości.

Raport przygotowała Pracownia Badań i Innowacji Społecznych „Stocznia”, która od marca 2012 prowadziła w gminach objętych Programem Rozwoju Bibliotek badania ilościowe i jakościowe.

Czytaj też: Ponad 200 bibliotek skorzysta z Programu Rozwoju Bibliotek

Raport pokazuje, że biblioteki w coraz większym stopniu pełnią funkcję trzeciego miejsca – przyjaznego, otwartego dla wszystkich, łączącego w sobie zalety przestrzeni prywatnej i publicznej. Są także ważnym miejscem dostępu do nowoczesnych technologii – niemal 250 tysięcy ludzi (37 proc. użytkowników komputerów w bibliotekach) właśnie tu po raz pierwszy skorzystało z Internetu.

Do bibliotek uczestniczących w Programie Rozwoju Bibliotek przychodzi ponad 2,5 miliona ludzi z czego 30 proc. to mieszkańcy małych miejscowości - wynika z raportu.

Dla młodych ludzi biblioteka to przede wszystkim miejsce spotkań i spędzania wolnego czasu. Oglądają tu filmy, dyskutują o książkach, mogą wziąć udział w warsztatach fotograficznych czy spotkaniach kółka teatralnego - dowiadujemy się z raportu.

Dorośli w bibliotekach załatwiają codzienne sprawy – szukają w Internecie potrzebnych informacji, korzystają z bankowości elektronicznej, kontaktują się ze znajomymi i rodziną.

100 tysięcy mieszkańców małych miejscowości wykorzystuje komputery w bibliotekach do pisania życiorysów, listów motywacyjnych, wysyłania maili do pracodawców. Dla seniorów biblioteki są bardzo często źródłem informacji o zdrowiu. Uczą się tu również obsługi komputera - wynika z rapotu.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.