PARTNER PORTALU
  • BGK

PO WER: 114 mln euro na aktywizację bezrobotnych

  • PAP    23 stycznia 2015 - 14:06
PO WER: 114 mln euro na aktywizację bezrobotnych

Ponad 114 mln euro przeznaczonych zostanie na aktywizację zawodową osób bezrobotnych do 29. roku życia w ramach nowego Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 w województwie kujawsko-pomorskim.
Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 (PO WER) to nowe przedsięwzięcie finansowane ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego. Składa się z tzw. osi priorytetowych, ukierunkowanych na: zatrudnienie, przystosowanie przedsiębiorstw i pracowników do zmian w gospodarce, edukację oraz zdrowie.

Jak poinformowała PAP rzeczniczka urzędu marszałkowskiego województwa kujawsko-pomorskiego Beata Krzemińska, wiadomo już, że w ramach priorytetu "Osoby młode na rynku pracy" regionowi "przypisano pulę" 114 mln euro.

"Pieniądze te zostaną wykorzystane na wsparcie aktywności zawodowej pozostających bez pracy kobiet i mężczyzn do 29. roku życia, w tym także młodych osób niepełnosprawnych" - powiedziała Krzemińska.

Zaznaczyła, że w ramach aktywizacji osobom objętym programem zaproponowane zostaną szkolenia zawodowe, staże i praktyki zawodowe, poradnictwo zawodowe i pośrednictwo pracy, a także dodatkowo treningi aktywnego poszukiwania pracy. Uczestnicy programu będą mogli też liczyć na dotację na rozpoczęcie działalności gospodarczej czy finansowanie pracy asystentów niepełnosprawnych i pomocy na podjęcie pracy poza miejscem zamieszkania.

"Chodzi o umożliwienie zdobycia zawodu i doświadczenia zawodowego, zmiany lub podwyższenia kwalifikacji i, przede wszystkim, podjęcia pracy, w miarę stabilnej i z perspektywami. Zakładamy, że do 2023 roku skutecznie ułatwimy podjęcie zatrudnienia wielu młodym. Bezrobocie w tej grupie jest wciąż niepokojąco wysokie, do tego rodzi bardzo niekorzystne skutki społeczne" - podkreślił marszałek województwa Piotr Całbecki.

Zgodnie z przyjętymi założeniami dzięki środkom z PO WER w ciągu ośmiu lat pomoc w podjęciu zatrudnienia ma uzyskać w województwie kujawsko-pomorskim około 50 tys. młodych osób.

Dedykowaną regionowi częścią nowego programu będzie zarządzał Wojewódzki Urząd Pracy w Toruniu.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.