PARTNER PORTALU
  • BGK

Pobiegnie więcej transeuropejskich tras

  • Przegląd prasy/Rzeczpospolita    25 listopada 2010 - 06:41
Pobiegnie więcej transeuropejskich tras

Bruksela chce, żeby powstały u nas kolejne drogi i tory na linii Wschód – Zachód. Zamierza je wpisać do swoich priorytetów transportowych na najbliższe lata. Oznacza to większe wsparcie finansowe z Unii.
Prace nad nową listą priorytetów na lata 2014 – 2020 wchodzą w ostatnią fazę, a lista zostanie oficjalnie zaprezentowana na wiosnę – informuje „Rzeczpospolita”.

Na mapie Europy wyraźnie brakuje korytarzy drogowych i kolejowych na kierunku Wschód – Zachód, od granicy rosyjskiej w stronę Berlina. Zarówno przez środek Polski, jak i wzdłuż wybrzeża oraz na południu kraju. Jest bardzo wysokie prawdopodobieństwo, że ten kierunek będzie uwzględniony na nowej liście priorytetów.

Oznacza to, że poza wyznaczonymi już dwoma korytarzami transportowymi przez środek i południe Polski Bruksela powinna wytyczyć następne. Bardzo możliwe, że to w czasie polskiego przewodnictwa w UE w drugiej połowie 2011 roku będą prowadzone polityczne uzgodnienia w tej sprawie.

W obecnej perspektywie finansowej z 30 unijnych priorytetów transportowych w wymiarze transnarodowym trzy przebiegają przez terytorium Polski. To połączenia drogowe i kolejowe z Gdańska do Wiednia oraz połączenie kolejowe Rail Baltica z Warszawy do Helsinek – pisze „Rzeczpospolita”.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.