PARTNER PORTALU
  • BGK

Pochylnie na kanale będą modernizowane

  • PAP    8 lipca 2011 - 13:23
Pochylnie na kanale będą modernizowane

Wszystkie pięć pochylni na kanale elbląskim będzie zmodernizowanych, m.in. zelektryfikowanych – poinformowano w piątek na seminarium poświęconym kanałowi, które odbywa się w Elblągu.
Pochylnie to największa atrakcja liczącego ponad 150 km długości kanału elbląskiego: statki płynące po wodzie są na nich wciągane na wózki szynowe, które dzięki mechanizmom o napędzie wodnym po torach wiozą je pod górę.

Osoby obserwujące to z boku mają wrażenie, jakby statki płynęły po trawie. Podobnej atrakcji nie ma nigdzie na świecie. W styczniu kanał został wpisany przez prezydenta na listę Pomników Historii.

Na kanale elbląskim jest pięć pochylni: w Buczyńcu, Kątach, Oleśnicy, Jeleniach i Całunach. Podczas seminarium poświęconemu kanałowi, które odbywa się w piątek w Elblągu, rzeczniczka gdańskiego Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej, Adriana Tarakan, przedstawiła m.in. plany dotyczące remontu i modernizacji tych pochylni.

Poinformowała m.in., że wszystkie zostaną zeelektryfikowane, ale w ten sposób, by nie naruszyć zabytkowych mechanizmów. „Ludzie, którzy pracują na pochylniach, są coraz starsi, a młodzi nie garną się do pracy na kanale.

Elektryfikacja na pewno ułatwi pracę, a nie zniszczy pochylni” – zapewniła Tarakan. Wyjaśniła, że na pochylni w Buczyńcu zostaną zbudowane stanowiska cumownicze i zostanie wyremontowana istniejąca już obrotnica dla statków. Poza tym mają tam zostać zbudowane chodniki i parking, a także nowy budynek, w którym będzie muzeum poświęcone kanałowi i jego budowniczym.

Remont kanału elbląskiego ma się rozpocząć w tym roku – w poniedziałek w Ostródzie podpisano porozumienie dotyczące finansowania inwestycji, która ma kosztować 95 mln zł, z czego 57 mln zł pochodzić będzie ze środków unijnych. Remont kanału potrwa do 2014 roku.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.