PARTNER PORTALU
  • BGK

Podkarpacie otrzyma 1,7 mld euro z UE

  • PAP    21 lutego 2013 - 18:17
Podkarpacie otrzyma 1,7 mld euro z UE

Ponad 1,7 mld euro otrzyma Podkarpacie z unijnego budżetu na lata 2014-2020. To o ponad 244 mln euro więcej niż w obecnej perspektywie finansowej UE. Jesteśmy bardzo zadowoleni z tego podziału - powiedział w czwartek marszałek województwa Mirosław Karapyta.
Dodał, że wśród inwestycji, które samorząd chce zrealizować z tych pieniędzy, jest m.in. wybudowanie linii kolejowej łączącej Rzeszów z portem lotniczym w Jasionce oraz przygotowanie programu rozwoju dla Bieszczad.

Karapyta zaznaczył, że oprócz pieniędzy w ramach RPO, województwo może liczyć dodatkowo na środki z programu Rozwój Polski Wschodniej. "Jeszcze nie wiemy, ile dokładnie otrzymamy, ale będzie to kwota podobna do tej, jaką otrzymaliśmy w obecnej perspektywie budżetowej UE (ponad 487 mln euro-PAP)" - powiedział marszałek na konferencji prasowej.

Czytaj też: Śledztwo ws. unijnych dotacji na Podkarpaciu 

W ramach tego programu Karapyta chce m.in. wspólnie z samorządem województwa lubelskiego dofinansować projekty, które będą zakładały rozwój sieci energetycznej.

"Koszty przesyłu energii na Podkarpaciu i w województwie lubelskim są najwyższe w kraju. Poprzez projekty rozwijające sieć energetyczną chcemy obniżyć te koszty. W przyszłości będzie to oznaczało spadek cen energii dla mieszkańców" - zaznaczył.

Podział środków unijnych z nowej perspektywy budżetowej UE przedstawił we wtorek na konwencie marszałków w Białowieży (Podlaskie) wiceminister rozwoju regionalnego Paweł Orłowski. Łącznie regiony mają dostać ponad 22,8 mld euro. W kończącej się perspektywie finansowej UE ta kwota wynosi 19 mld 838 mln euro.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.