PARTNER PORTALU
  • BGK

Podkarpacie zaktualizowało strategię rozwoju

  • PAP    26 sierpnia 2013 - 17:30
Podkarpacie zaktualizowało strategię rozwoju

Przemysł lotniczy, informatyczny i turystyka są najważniejszymi obszarami, które mają być wspierane na Podkarpaciu do roku 2020.
W poniedziałek sejmik województwa podkarpackiego zaktualizował Strategię rozwoju województwa. Dokument przygotował wybrany w maju nowy zarząd regionu.

Czytaj też: W regionie liczą się kwestie merytoryczne a nie polityczne

W maju odwołany został z funkcji marszałka województwa podkarpackiego Mirosław Karapyta, większość utraciła też dotychczasowa koalicja PO-PSL.-SLD.

Władzę w samorządzie woj. podkarpackiego przejęła koalicja PiS i Prawicy Rzeczypospolitej, marszałkiem zaś wybrano Władysława Ortyla (PiS). Nowy zarząd aktualizacją strategii dla regionu zajął się zaraz po wyborze.

W poprzedniej wersji dokumentu było osiem obszarów, na które położony był nacisk. Po nowelizacji obszary są tylko cztery: konkurencyjna i innowacyjna gospodarka; kapitał ludzki i społeczny; sieć osadnicza; środowisko i energetyka.

Jak tłumaczył zarząd województwa, mniejsza liczba obszarów wynika z tego, że wspierane mają być tylko mocne strony regionu, takie jak przemysł lotniczy, rolno-spożywczy, informatyczny i turystyczny.

Strategia ma też wyrównywać dysproporcje między poszczególnymi obszarami na Podkarpaciu o różnym stopniu rozwoju. Dokument wskazuje bowiem tzw. obszary strategicznej interwencji, których jest ok. 30. Dzięki temu wiadomo będzie, które miejsca w pierwszej kolejności wymagają interwencji, głównie finansowej.

Podkarpacie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020 ma otrzymać ponad 1 mld 895 mln euro.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.