PARTNER PORTALU
  • BGK

Podkarpacki Fundusz Rozwoju będzie wspierać lokalne przedsiębiorstwa

  • PAP/EM    13 marca 2017 - 14:52
Podkarpacki Fundusz Rozwoju będzie wspierać lokalne przedsiębiorstwa
Budżet PFR ma wynosić ok. 135 mln zł. (fot. pixabay)

Samorząd województwa planuje utworzyć Podkarpacki Fundusz Rozwoju, który ma wspierać mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa w regionie.
• Działanie na rzecz rozwoju gospodarczego Podkarpacia - to główne zadanie Podkarpackiego Funduszu Rozwoju.

• Fundusz dysponować ma początkowo ok. 135 mln zł, pieniądze te pochodzić będą z perspektywy finansowej UE na l. 2007-2013.

• PFR w przyszłości będzie też zarządzał pieniędzmi, które zostaną zwrócone w ramach obecnej perspektywy finansowej UE. Ma też pozyskiwać pieniądze z innych programów ogólnoeuropejskich, takich jak Europejski Bank Inwestycyjny czy Horyzont 2020.

Jak poinformował rzecznik prasowy marszałka woj. podkarpackiego Tomasz Leyko, głównym zadaniem funduszu będzie działanie na rzecz rozwoju gospodarczego Podkarpacia. "Będzie to możliwe poprzez udzielane przez fundusz pożyczek i poręczeń dla sektora MŚP na preferencyjnych warunkach" - dodał.

Budżet PFR ma wynosić ok. 135 mln zł, które pochodzić będą z programów realizowanych w perspektywie finansowej UE na l. 2007-2013. Pieniądze te miały zostać przeznaczone na pomoc MŚP, ale nie zostały wykorzystane.

Leyko podkreślił, że zgodnie z rozporządzeniem KE środki te mogą wrócić do województwa, ale muszą zostać wykorzystane na ten sam cel co pierwotnie czyli muszą trafić do mikro, małych i średnich przedsiębiorstw.

"Aby wykorzystać te środki w sposób wskazany przez KE niezbędne jest powołanie odpowiedniej instytucji, która zapewni właściwe ich zarządzanie. Tą instytucją będzie właśnie fundusz" - powiedział.

Rzecznik podkreślił, że PFR w przyszłości będzie też zarządzał pieniędzmi, które zostaną zwrócone w ramach obecnej perspektywy finansowej UE, a które przeznaczone są także dla MŚP. Obecnie są one zarządzane przez Bank Gospodarstwa Krajowego.

"W ramach Regionalnego Programu Operacyjnego woj. podkarpackiego na l. 2014-2020 przeznaczonych zostało blisko 170 mln zł dla MŚP. Zgodnie z założeniami środki te po dokonaniu jednokrotnego obrotu przez BGK wrócą do nas jako instytucji zarządzającej, która powinna posiadać instytucję gotową do zarządzania tymi środkami" - wyjaśnił Leyko.

W założeniu władz regionu PFR ma też pozyskiwać pieniądze z innych programów ogólnoeuropejskich, takich jak Europejski Bank Inwestycyjny czy Horyzont 2020.

Według rzecznika fundusz ma zacząć działać w II kwartale br. Jego kapitał zakładowy wyniesie 3,5 mln zł. Początkowo pracować mają w nim 3 osoby, a docelowo będzie to 10 osób.

Podobne fundusze ma województwo dolnośląskie i pomorskie.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • artmetic ekonsulting, 2017-03-14 18:33:15

    Dotacje z RPO Podkarpacia: zajrzyj na stronę Artmetic!