PARTNER PORTALU
  • BGK

Podkarpackie: 86 wniosków na rozwój przedszkoli

  • PAP/MN    11 października 2016 - 16:44
Podkarpackie: 86 wniosków na rozwój przedszkoli
Według szacunków, dzięki projektom, które będą dofinansowane powstanie ponad 3,1 tys. nowych miejsc przedszkolnych. (fot. commons.wikimedia)

• 86 wniosków na łączną kwotę prawie 65 mln zł wpłynęło w naborze ogłoszonym przez Wojewódzki Urząd Pracy w Rzeszowie dotyczącym rozwoju edukacji przedszkolnej.
• Dyrektor urzędu Tomasz Czop podkreślił, że to więcej wniosków niż w pierwszym konkursie.
• Oba konkursy dotyczące rozwoju edukacji przedszkolnej finansowane są z podkarpackiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020.
"Ta druga edycja przyniosła małe zaskoczenie. Otóż podkarpackie samorządy zwróciły większą uwagę na możliwość sfinansowania rozwoju swoich ośrodków wychowania przedszkolnego i złożyły więcej wniosków niż poprzednio. I za to dziękuję" - dodał Czop.

Zaznaczył jednak, że w regionie wciąż są powiaty, gdzie niebawem może zabraknąć miejsc w przedszkolach.

"Z ustaleń urzędu wynika bowiem, że miejsc przedszkolnych niebawem może brakować między innymi w południowych i wschodnich powiatach Podkarpacia, na przykład w krośnieńskim, sanockim, jarosławskim czy przeworskim. Warto zatem pomyśleć o rozwiązaniu już dziś, bo oprócz zapewnienia dobrej opieki przedszkolnej, stwarzamy rodzicom możliwość powrotu na rynek pracy w ośrodku oddalonym od miejsca zamieszkania" - stwierdził Czop.

Czytaj też: Fundusze unijne: Oto największe konkursy w województwach

W konkursie 57 wniosków złożyły podmioty prywatne, natomiast 29 wniosków wpłynęło od samorządów. Ostateczna lista wniosków, które zostaną zakwalifikowane do dofinansowania znana będzie do końca I kwartału 2017 r. Do rozdysponowania w tym konkursie jest 20 mln zł.

Według szacunków, dzięki projektom, które będą dofinansowane powstanie ponad 3,1 tys. nowych miejsc przedszkolnych. Ponadto pieniądze będą przeznaczone również na m.in. wyposażenie i montaż placów zabaw, zakup pomocy dydaktycznych, wynagrodzenia dla nauczycieli, zajęcia dodatkowe czy dostosowanie tych jednostek do potrzeb dzieci z niepełnosprawnościami.

Czop przypomniał, że w pierwszym naborze dotyczącym rozwoju edukacji przedszkolnej w 35 placówkach utworzonych zostanie ponad pięćdziesiąt nowych oddziałów przedszkolnych.

"Ponad 1,1 tys. podkarpackich dzieci znajdzie miejsce w przedszkolach, a ponad 2 tys. dzieci zostanie objętych wsparciem w postaci zajęć dodatkowych i wyrównawczych. W efekcie na Podkarpaciu powstanie również kilkaset nowych miejsc pracy" - zaznaczył dyrektor WUP.

Czytaj też: 67 mln na gospodarkę wodno-ściekową na Mazowszu

Pieniądze na tworzenie miejsc przedszkolnych pochodzą z Regionalnego Programu Operacyjnego woj. podkarpackiego na lata 2014-2020. Budżet programu składa się z dwóch źródeł: Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz Europejskiego Funduszu Społecznego. W sumie w ramach RPO Podkarpacie otrzyma ponad 2,1 mld euro.

Instytucją zarządzającą programem jest podkarpacki urząd marszałkowski. Natomiast Wojewódzki Urząd Pracy w Rzeszowie pełni rolę instytucji pośredniczącej dla RPO i odpowiada za realizację trzech z jego osi, finansowanych z Europejskiego Funduszu Społecznego - Regionalny rynek pracy, Integracja społeczna, Jakość edukacji i kompetencji w regionie.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.