Podkarpackie: 86 wniosków na rozwój przedszkoli

• 86 wniosków na łączną kwotę prawie 65 mln zł wpłynęło w naborze ogłoszonym przez Wojewódzki Urząd Pracy w Rzeszowie dotyczącym rozwoju edukacji przedszkolnej.
• Dyrektor urzędu Tomasz Czop podkreślił, że to więcej wniosków niż w pierwszym konkursie.
• Oba konkursy dotyczące rozwoju edukacji przedszkolnej finansowane są z podkarpackiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020.
Podkarpackie: 86 wniosków na rozwój przedszkoli
Według szacunków, dzięki projektom, które będą dofinansowane powstanie ponad 3,1 tys. nowych miejsc przedszkolnych. (fot. commons.wikimedia)

"Ta druga edycja przyniosła małe zaskoczenie. Otóż podkarpackie samorządy zwróciły większą uwagę na możliwość sfinansowania rozwoju swoich ośrodków wychowania przedszkolnego i złożyły więcej wniosków niż poprzednio. I za to dziękuję" - dodał Czop.

Zaznaczył jednak, że w regionie wciąż są powiaty, gdzie niebawem może zabraknąć miejsc w przedszkolach.

"Z ustaleń urzędu wynika bowiem, że miejsc przedszkolnych niebawem może brakować między innymi w południowych i wschodnich powiatach Podkarpacia, na przykład w krośnieńskim, sanockim, jarosławskim czy przeworskim. Warto zatem pomyśleć o rozwiązaniu już dziś, bo oprócz zapewnienia dobrej opieki przedszkolnej, stwarzamy rodzicom możliwość powrotu na rynek pracy w ośrodku oddalonym od miejsca zamieszkania" - stwierdził Czop.

Czytaj też: Fundusze unijne: Oto największe konkursy w województwach

W konkursie 57 wniosków złożyły podmioty prywatne, natomiast 29 wniosków wpłynęło od samorządów. Ostateczna lista wniosków, które zostaną zakwalifikowane do dofinansowania znana będzie do końca I kwartału 2017 r. Do rozdysponowania w tym konkursie jest 20 mln zł.

Według szacunków, dzięki projektom, które będą dofinansowane powstanie ponad 3,1 tys. nowych miejsc przedszkolnych. Ponadto pieniądze będą przeznaczone również na m.in. wyposażenie i montaż placów zabaw, zakup pomocy dydaktycznych, wynagrodzenia dla nauczycieli, zajęcia dodatkowe czy dostosowanie tych jednostek do potrzeb dzieci z niepełnosprawnościami.

Czop przypomniał, że w pierwszym naborze dotyczącym rozwoju edukacji przedszkolnej w 35 placówkach utworzonych zostanie ponad pięćdziesiąt nowych oddziałów przedszkolnych.

"Ponad 1,1 tys. podkarpackich dzieci znajdzie miejsce w przedszkolach, a ponad 2 tys. dzieci zostanie objętych wsparciem w postaci zajęć dodatkowych i wyrównawczych. W efekcie na Podkarpaciu powstanie również kilkaset nowych miejsc pracy" - zaznaczył dyrektor WUP.

Czytaj też: 67 mln na gospodarkę wodno-ściekową na Mazowszu

Pieniądze na tworzenie miejsc przedszkolnych pochodzą z Regionalnego Programu Operacyjnego woj. podkarpackiego na lata 2014-2020. Budżet programu składa się z dwóch źródeł: Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz Europejskiego Funduszu Społecznego. W sumie w ramach RPO Podkarpacie otrzyma ponad 2,1 mld euro.

Instytucją zarządzającą programem jest podkarpacki urząd marszałkowski. Natomiast Wojewódzki Urząd Pracy w Rzeszowie pełni rolę instytucji pośredniczącej dla RPO i odpowiada za realizację trzech z jego osi, finansowanych z Europejskiego Funduszu Społecznego - Regionalny rynek pracy, Integracja społeczna, Jakość edukacji i kompetencji w regionie.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE