PARTNER PORTALU
  • BGK

Podkarpackie: do 69 gmin wiejskich trafi ponad 681 tys. zł z unijnej kasy

  • PAP/KDS    24 lipca 2017 - 16:26
Podkarpackie: do 69 gmin wiejskich trafi ponad 681 tys. zł z unijnej kasy
W poniedziałek (24 lipca) w urzędzie marszałkowskim w Rzeszowie podpisane zostały pierwsze umowy z samorządami (fot. podkarpackie.pl)

Aż 69 gmin z województwa podkarpackiego otrzyma unijne wsparcie w ramach Podkarpackiego Programu Odnowy Wsi (PPOW) na lata 2017-2020. Dzięki dotacji w wysokości ponad 681 tys. zł powstaną m.in. siłownie plenerowe, wyremontowane zostaną świetlice wiejskie czy zorganizowane zostaną dożynki.
W poniedziałek (24 lipca) w urzędzie marszałkowskim w Rzeszowie podpisane zostały pierwsze umowy z samorządami. Jak powiedział marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl, głównym celem programu jest pobudzenie aktywności mieszkańców obszarów wiejskich. "Cenimy sobie aktywność mieszkańców, którzy działają w ramach stowarzyszeń takich jak OSP czy koła gospodyń wiejskich. Ta aktywność jest robiona własnymi środkami, ale chcemy ją jeszcze wzmocnić" - dodał.

Ortyl zaznaczył, że projekty które otrzymały dofinansowanie mają poprawić jakość życia na wsi. "Po to, aby ludzie którzy tam mieszkają nie musieli wyjeżdżać z tych miejsc, czy do miasta czy za granice. Dlatego musimy wspierać te aktywności" - podkreślił marszałek.

W ramach PPOW projekt mógł zostać dofinansowany do 50 proc. wartości, ale maksymalnie była to kwota 10 tys. zł. "Nie są to duże pieniądze, ale inwestycje, które będą zrealizowane są ważne dla lokalnych społeczności" - stwierdził Ortyl.

Wśród projektów, które będą zrealizowane jest inwestycja gminy Sędziszów Małopolski, która wybuduje plac zabaw i siłownię plenerową. Z kolei gmina Cmolas przeznaczy dofinansowanie na budowę trybuny na stadionie sportowym, a gmina Niwiska na rozbudowę i przebudowę szkoły podstawowej pod świetlicę wiejską w Hucinie.

Podkarpacki Program Odnowy Wsi jest finansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich. Jego budżet wynosi ponad 700 tys. zł. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.