PARTNER PORTALU
  • BGK

Podkarpackie, fundusze unijne: ogłoszono konkursy o wartości 1,3 mld zł

  • pap/pt    1 grudnia 2015 - 14:12
Podkarpackie, fundusze unijne: ogłoszono konkursy o wartości 1,3 mld zł

Podkarpacie w ramach RPO otrzyma ponad 2,1 mld euro.

19 konkursów na łączną kwotę ponad 1,3 mld zł ogłoszono już w województwie podkarpackim w ramach nowego Regionalnego Programu Operacyjnego na l. 2014-2020. "To oznacza, że jesteśmy w czołówce województw" - powiedział we wtorek marszałek woj. Władysław Ortyl
Podkarpacie w ramach RPO otrzyma ponad 2,1 mld euro. Budżet programu składa się z dwóch źródeł: Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz Europejskiego Funduszu Społecznego.

1,8 mld na konkursy w 2015 r.

Ortyl zaznaczył, że do końca tego roku ogłoszonych zostanie jeszcze kilka naborów m.in. na bezpośrednie dotacje dla mikro-małych- i średnich przedsiębiorców oraz na powstanie w regionie tzw. małych Koperników (centrów nauki). W sumie wartość konkursów z RPO do końca br. ma wynieść ok. 1,8 mld zł.

Marszałek podkreślił, że ilość uruchomionych środków z RPO lokuję region w "czołówce tabeli".

"Sądzę, że jesteśmy w pierwszej piątce województw, które uruchamiają swoje programy operacyjne. To ważne, bo chcemy wziąć udział w podziale Krajowej Rezerwy Wykonania (KRW) i do końca 2018 r. musimy rozliczyć (certyfikować) 436 mln euro" - dodał.

KRW to dodatkowe pieniądze, które zostaną podzielone wśród województw, które najlepiej realizują programy regionalne.

Harmonogram naborów na 2016 r.

Zarząd woj. przyjął już harmonogram poszczególnych naborów na 2016 r.

Dyrektor departamentu zarządzania RPO w podkarpackim urzędzie marszałkowskim Adam Hamryszczak dodał, że w przyszłym roku wartość wszystkich konkursów wyniesie 2,6 mld zł. "Do tej sumy trzeba dodać nabory pozakonkursowe" - zaznaczył.

Wśród tych konkursów planowany jest m.in. zakup siedmiu elektrycznych pojazdów kolejowych o wartości ok. 130 mln euro.

Ortyl powiedział na konferencji, że beneficjenci, którzy chcą skorzystać ze środków unijnych narzekają m.in. na skomplikowaną procedurę.

"Trudność w aplikowaniu o te środki jest większa niż w poprzedniej perspektywie. Wynika to z negatywnych doświadczeń w latach ubiegłych. Każdy chce odpowiednio zabezpieczać środki publiczne i ich wydawanie" - powiedział marszałek.

Wśród ogłoszonych już konkursów są m.in. dotyczące poprawy sytuacji osób bezrobotnych na rynku pracy, na rozwój edukacji przedszkolnej i powstania stref aktywności gospodarczej.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.