PARTNER PORTALU
  • BGK

Podkarpackie, PO Wiedza Edukacja Rozwój: Dofinansowanie uzyskało 15 wniosków

  • PAP/AT    20 kwietnia 2016 - 15:27
Podkarpackie, PO Wiedza Edukacja Rozwój: Dofinansowanie uzyskało 15 wniosków

Wśród beneficjentów, których projekty otrzymają dofinansowanie są m.in. Podkarpacka Izba Gospodarcza z Krosna, Rzeszowska Izba Rzemieślnicza czy Caritas Archidiecezji Przemyskiej (fot.pixabay.com)

• 240 wniosków wpłynęło w pierwszym naborze ogłoszonym przez Wojewódzki Urząd Pracy w Rzeszowie w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój (PO WER).
• Dofinansowanie otrzymało 15 z nich.
• Budżet konkursu wynosił ponad 21,5 mln zł.
Głównym celem unijnego PO WER jest walka z bezrobociem wśród osób w wieku od 15 do 29 lat, które nie kontynuują nauki, są bierne zawodowo i niezarejestrowane w urzędach pracy (tzw. młodzież NEET).

Jak powiedział dyrektor rzeszowskiego WUP Tomasz Czop, pierwszy nabór w ramach tego programu cieszył się na Podkarpaciu bardzo dużym zainteresowaniem. "Wiemy, że trudnością dla wnioskodawców w tym konkursie było przede wszystkim dotarcie do młodzieży, która przecież nie jest zarejestrowana w urzędach pracy" - dodał.

W sumie w naborze wpłynęło 240 wniosków na łączną kwotę ponad 271 mln zł. Dofinansowanie uzyskało 15 wniosków, bowiem budżet konkursu wynosił tylko ponad 21,5 mln zł.

Czytaj tez: Innowacje społeczne, dotacje z UE 2014–2020: Ok. 1 mld zł na dofinansowanie innowacji

Jak poinformowała kierownik wydziału wdrażania PO WER w WUP Jolanta Płonka wnioski składać mogły m.in. Ochotnicze Hufce Pracy, agencje zatrudnienia, instytucje szkoleniowe i partnerstwa lokalnego. Dodała, że we wszystkich projektach, które zostały zaakceptowane udział weźmie 1313 osób.

Wśród beneficjentów, których projekty otrzymają dofinansowanie są m.in. Podkarpacka Izba Gospodarcza z Krosna, Rzeszowska Izba Rzemieślnicza czy Caritas Archidiecezji Przemyskiej.

Płonka zaznaczyła, że wśród form aktywizacji, które będą prowadzone są m.in. szkolenia, staże, jednorazowe dotacje na podjęcie działalności gospodarczej i subsydiowane zatrudnienie. "Szczegółowe informacje będą dostępne na stronie WUP po podpisaniu wszystkich umów z beneficjentami" - dodała Płonka.

Rzeszowski WUP w ubiegłym tygodniu ogłosił drugi nabór z PO WER. W nim do rozdysponowania jest 11 mln zł.

W ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój Podkarpacie ma do wydania na aktywizację bezrobotnych ponad 157 mln euro. Według szacunków WUP z tego programu skorzysta w regionie ok. 60 tys. osób.

PO WER jest finansowy z Europejskiego Funduszu Społecznego, budżet całego programu na lata 2014-2020 to ok. 4,7 mld euro.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (2)

  • artmetic ekonsulting, 2016-05-04 00:14:47

    Dotacje z RPO Podkarpackiego, przygotowanie aplikacji: zajrzyj na stronę Artmetic :)
  • robotnik za 16 funtow/h, 2016-04-20 16:15:33

    Znowu jak zwykle pieniądze dla cwaniaków i urzędników na walkę z bezrobotnymi, bo trudno ta działalność nazwać aktywizacja bezrobotnych. Za chwilę nie będzie kogo "aktywizować" bo młodzi uciekają za granicę a starsi na zasiłki przedemerytalne i emerytury. A sprawa jest prosta do rozwiąza...nia. Mamy po 12 latach wspólny, europejski rynek usług, towarów i pracowników. To jak już ceny mamy europejskie to niech płace minimalne i standardy pracy tez niech bedą europejskie. Ustalenie minimalnej na realnym poziomie np. 4,5 tys. zł oraz likwidacja szarej strefy, zamknięcie rynku pracy dla pracowników z spoza UE oraz identyczne kary jak w zachodniej części UE za zatrudnianie na czarno i łamanie podstawowych praw pracowniczych da szybko i skutecznie efekt zmieniejszenia bezrobocia i biedy niz jakiekowiek pieniądze na programy dofinasowania tzw. pracodawców i walkę z bezrobotnymi. Doścćpłakania tzw. biznesu na wysokie koszty pracy. Po pierwsze w Polsce koszty pracy są 4-6 krotnie niższe niz w w Zachodniej Europie, po drugie poza płacowe obciążenia kosztów płacy pracodawców należą do najniższych w całej UE. Dość fikcji, albo za parę lat zaorają ten padół bo nie będzie komu pracować i dzieci rodzić.  rozwiń