PARTNER PORTALU
  • BGK

Podkarpackie projekty dofinansowane z polsko-słowackiego programu

  • PAP    1 marca 2013 - 19:45
Podkarpackie projekty dofinansowane z polsko-słowackiego programu

36 projektów złożonych przez m.in. samorządy i instytucje wsparcia biznesu otrzymało dofinansowanie z Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska - Republika Słowacka 2007-2013. W piątek w Rzeszowie zostały podpisane umowy z beneficjentami.
Był to trzeci nabór projektów w ramach polsko-słowackiego programu współpracy. Złożonych zostało w sumie 118 wniosków o dofinansowanie na kwotę ponad 5 mln euro. Ostatecznie dofinansowanych zostało 36 projektów na łączną kwotę prawie 1,5 mln euro.

Czytaj też: Potrzeba więcej infrastruktury na pograniczu polsko-słowackim

Zdaniem Dawida Laska, wiceprezesa Stowarzyszenia Euroregion Karpacki Polska, liczba złożonych wniosków świadczy o tym, że rośnie zainteresowanie współpracą polsko-słowacką i korzystaniem z unijnego programu. "Zainteresowanie projektami pokazuje, że program powinien być kontynuowany w nowej perspektywie finansowej" - podkreślił Lasek.

Wśród wniosków, które otrzymały dotację, jest m.in. projekt Przemyskiej Agencji Rozwoju Regionalnego (PARP), która utworzyła w Przemyślu Polsko-Słowackie Centrum Obsługi Przedsiębiorców.

"To punkt konsultacyjny dla przedsiębiorców chcących inwestować na Słowacji. U naszych sąsiadów także powstanie taki punkt w Svidniku, utworzy go nasz partner w projekcie - słowacka Agencja Rozwoju Regionalnego" - powiedział prezes PARP Piotr Słaby.

Zaznaczył, że projekt powstał wskutek wielu pytań ze strony przedsiębiorców, którzy chcą inwestować na Słowacji. "Dostawaliśmy wiele pytań nie tylko od polskich biznesmenów, ale także od przedsiębiorców z Ukrainy, którzy pytali np., czy posiadając Kartę Polaka można inwestować na Słowacji. A jeśli tak, to na jakich zasadach" - dodał Słaby.

W ramach projektu odbędą się m.in. szkolenia z prawa polskiego i słowackiego. Powstanie także podręcznik polskiego prawa gospodarczego dla zagranicznych inwestorów oraz katalog terenów inwestycyjnych ziemi przemyskiej i kraju preszowskiego, na którego terenie leży Svidnik. Koszt tego projektu to 48 tys. euro.

Głównym założeniem Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska - Republika Słowacka 2007-2013 jest rozwój obszarów przygranicznych Polski i Słowacji. Budżet programu wynosi ponad 185 mln euro.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.