PARTNER PORTALU
  • BGK

Podkarpackie RPO przodujące

  • AZA    13 lipca 2010 - 11:30

Województwo Podkarpackie zajęło drugie miejsce w Polsce pod względem wykorzystania środków finansowych z Regionalnego Programu Operacyjnego. Ranking województw został opublikowany w "Gazecie Wyborczej".
W pierwszym półroczu 2010 roku Podkarpackie wydało 490 mln zł ze środków RPO – aż o 88 proc. więcej niż zakładał cel rządowy, gdzie prognozowano wykorzystanie nieco ponad 261 mln zł.

Uzyskanie tak dużej kwoty w wydatkowaniu Funduszy Europejskich, to wynik ambitnego celu, jaki postawił sobie Zarząd Województwa Podkarpackiego, który założył, że w pierwszym półroczu 2010 roku wykorzystanie środków unijnych wyniesie ok. 477 mln zł. Plan wykonano więc z nawiązką osiągając poziom 103 proc.

Podkarpackie znajduje się w czołówce województw pod względem realizacji programów regionalnych. Dowodem na to, że doskonale radzi sobie z wykonywaniem RPO, jest znaczący wpływ działań z województwa podkarpackiego na wielkość wskaźników krajowych. Np. województwo podkarpackie miało aż 13,6 proc. udziału w czerwcowym wzroście wartości dofinansowania, o które wnioskowali beneficjenci wszystkich 16 programów regionalnych.

Także w czerwcu o 1,8 mld zł zwiększyła się wartość podpisanych umów i wydanych decyzji w ramach wszystkich regionalnych programów operacyjnych. Uzyskanie tak dużej kwoty w skali kraju było w znacznej mierze zasługą Podkarpacia, które obok Mazowsza zanotowało największy wzrost wartości nowych umów i decyzji – aż o 295 mln zł.

Zanotowano też największą ilość zatwierdzonych wniosków, na podstawie których odbywa się wypłata dofinansowania. Dokumenty składane przez podkarpackich beneficjentów zatwierdzone w czerwcu, opiewały na kwotę najwyższą w kraju – 105 mln zł.

Od początku realizacji RPO WP, przed Komisją Europejską udokumentowano wydatki na kwotę blisko 744 mln zł, z czego 517 mln zł pochodziło z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Wykorzystanie środków unijnych w regionie nabiera coraz szybszego tempa.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • góral, 2010-07-14 13:17:23

    To dlatego Podkarpackie jest PRZECIW Unii Europejskiej? Czyżby stara zasada - pieniadz nie śmierdzi.... Popierają PiS to im ograniczyć środki z UE