PARTNER PORTALU
  • BGK

Podlaskie apeluje o szybkie przyjęcie budżetu UE

  • PAP    17 października 2013 - 14:33
Podlaskie apeluje o szybkie przyjęcie budżetu UE

O jak najszybsze przyjęcie nowego budżetu UE zaapelowali do eurodeputowanych przedstawiciele województwa podlaskiego w Komitecie Regionów UE. Obawiają się, że przedłużające się prace nad budżetem opóźnią wdrażanie nowych programów i realizację inwestycji.
Podpisany w czwartek w Białymstoku apel trafi do przewodniczącego Parlamentu Europejskiego Martina Schulza.

"Inwestycje w regiony takie jak Podlaskie to podstawowy warunek realizacji zasady zrównoważonego rozwoju, która pozostaje jednym z priorytetów europejskiej polityki gospodarczo-społecznej (...) Jesteśmy zaniepokojeni, że projektów inwestycyjnych na lata 2014-2020 nie będziemy w stanie realizować bez opóźnień" - napisali prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski, marszałek województwa Jarosław Dworzański, przewodniczący sejmiku województwa podlaskiego Bogdan Dyjuk oraz wójt Korycina, przewodniczący Związku Gmin Wiejskich Województwa Podlaskiego Mirosław Lech.

Czytaj też: Miasta błyszczą dzięki kasie z UE

Truskolaski, który jest tak zwanym członkiem rzeczywistym Komitetu Regionów, powiedział w czwartek na konferencji prasowej, że - aby na przykład przygotowywać konkretne projekty - trzeba wiedzieć, jak będą wyglądały poszczególne programy, jakie będą kryteria kwalifikowania projektów do tych programów, gdyż unijny budżet jest podstawowym, najważniejszym dokumentem potrzebnym do ustalania innych szczegółów.

Czytaj też: Pieniądze z Unii dodadzą inteligencji naszym miastom

Dworzański, który w minionym tygodniu uczestniczył w Brukseli w sesji plenarnej Komitetu Regionów relacjonował, że także tam wyczuwalna była "nerwowa atmosfera" związana z opóźnieniami w przyjęciu unijnego budżetu. "Ten niepokój wyrażali przedstawiciele wszystkich regionów, nie tylko polskich" - mówił marszałek. Dodał, że wszystkie regiony w UE przygotowują się do wydawania unijnych środków w nowej perspektywie finansowej i chcą, jak najszybciej znać wszystkie konkrety związane choćby z ilością środków.

6 listopada Komitet Sterujący ma przyjąć projekt nowego Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego, za pośrednictwem którego w latach 2014-2020 w regionie będą dzielone fundusze unijne. Wkrótce potem program będzie poddany szerokim konsultacjom społecznym. Marszałek mówił, że dopóki budżet UE nie jest formalnie przyjęty, trudno precyzować kwoty i działania, na które będą przeznaczane pieniądze.

Prezydent i marszałek podkreślili, że zarówno Białystok, jaki i województwo podlaskie są w krajowej czołówce pod względem wykorzystania unijnych funduszy. W ostatnim rankingu samorządowego pisma "Wspólnota" Białystok znalazł się na drugim miejscu wśród dużych miast, a region na czwartym. Samorządowcom zależy na utrzymaniu prorozwojowego kierunku w przyszłych latach, a jest to ściśle związane z funduszami unijnymi. Region należy do biedniejszych w Polsce.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.