Podlaskie: Bank BGK pomoże we wdrażaniu unijnych pieniędzy z RPO

• Bank Gospodarstwa Krajowego pomoże samorządowi województwa podlaskiego we wdrażaniu unijnych środków z Regionalnego Programu Operacyjnego (RPO) przeznaczonych na tzw. instrumenty zwrotne, czyli np. pożyczki czy poręczenia.
• W Białymstoku podpisano umowę w tej sprawie.
Podlaskie: Bank BGK pomoże we wdrażaniu unijnych pieniędzy z RPO
Wartość obowiązującej od listopada 2016 r. do grudnia 2023 r. umowy to blisko 266,9 mln zł. (fot. fotolia)

Wartość obowiązującej od listopada 2016 r. do grudnia 2023 r. umowy to blisko 266,9 mln zł.

Bank w ciągu czterech miesięcy wybierze teraz w przetargach instytucje pośredniczące (np. fundusze pożyczkowe czy instytucje otoczenia biznesu), które będą prowadziły konkursy w wybranych działaniach RPO) i to one będą udzielać tych pożyczek czy poręczeń.

Marszałek województwa podlaskiego Jerzy Leszczyński powiedział dziennikarzom, że Regionalny Program Operacyjny pomaga samorządowi województwa realizować strategię rozwoju regionu, a podpisana z BGK umowa jest "ważnym instrumentem finansowym".

"Chodzi o kredyty, pożyczki, poręczenia, także inwestycje kapitałowe, które w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego będą finansowane właśnie poprzez tego typu instrumenty. Bank Gospodarstwa Krajowego będzie to działanie wdrażał w naszym województwie" - mówił marszałek.

Odpowiedzialny za fundusze unijne wicemarszałek Maciej Żywno powiedział, że pieniądze, których dotyczy umowa z BGK są "czystą inwestycją w region, w przedsiębiorców". Z pieniędzy tych będą też mogły korzystać spółdzielnie mieszkaniowe czy towarzystwa budownictwa społecznego, które mogą zainwestować w ocieplenie bloków mieszkalnych. Z pożyczek na zakładanie działalności gospodarczej będą mogli też korzystać bezrobotni powyżej 30-ego roku życia.

Zarząd województwa nie musi sam tworzyć celowej instytucji do obsługi tych środków, tylko zajmie się tym bank-pośrednik; dzięki bankowi pieniądze będzie również można pomnażać - wyjaśnił wicemarszałek.

Żywno powiedział, że dzięki BGK, tymi pieniędzmi będzie można operować wielokrotnie na preferencyjnych warunkach, bo mowa o zwrotnych formach pomocy. "Liczymy na to, że przy mądrym zainwestowaniu tych pieniędzy, te instytucje i firmy będą mogły zwiększyć swoją konkurencyjność gospodarczą, będą mogły pojawić się nowe miejsca pracy, będą mogły rozwinąć swoją działalność" - mówił. Podkreślał przy tym, że czas dotacji z UE "szybko" się kończy, UE stawia właśnie na mechanizmy zwrotne.

Przemysław Cieszyński z zarządu banku BGK powiedział, że BGK chciałby jeszcze w tym roku zawrzeć podobne umowy z innymi regionami, docelowo ma być ich 13. Oprócz Podlaskiego, podobne umowy są już podpisane z województwami: zachodniopomorskim, pomorskim, wielkopolskim i łódzkim. W poprzedniej perspektywie finansowej BGK miał sześć takich umów - wskazał.

"Jeśli będziemy sprawnie pracować, to możliwość kilkakrotnego obrócenia tymi środkami spowoduje, że efektywna kwota będzie wyraźnie większa, a potem te środki przejdą do wyłącznego dysponowania samorządu województwa" - mówił Cieszyński.

Patrycja Wolińska-Bartkiewicz, dyrektor pionu zarządzającego funduszami europejskimi w BGK wyjaśniła, że w trakcie perspektywy finansowej będzie można "elastycznie", w zależności od sytuacji na rynku, zmieniać parametry np. pożyczek czy poręczeń tak, by to wsparcie w danym momencie "jak najbardziej odpowiadało potrzebom rynku".

Bank BGK został wybrany do współpracy przez władze województwa podlaskiego w trybie partnerstwa publiczno-publicznego, za zgodą Ministerstwa Rozwoju.

Regionalny Program Operacyjny w Podlaskiem na lata 2014-2020 jest programem dwufunduszowym. Oprócz pieniędzy z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR) obejmuje również środki z Europejskiego Funduszu Społecznego (EFS). W ramach RPO 2014-2020 Podlaskie dysponuje 5,1 mld zł. Wicemarszałek Żywno powiedział we wtorek, że obecnie - razem z umową z BGK - stan wdrażania RPO wynosi 13,6 proc., a do końca roku zarząd województwa chce, by było to 19 proc.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE