PARTNER PORTALU
  • BGK

Podlaskie chce więcej na obszary wiejskie z UE

  • PAP    8 maja 2012 - 16:57
Podlaskie chce więcej na obszary wiejskie z UE

- Urząd Marszałkowski w Białymstoku (Podlaskie) stara się o zwiększenie środków z UE w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW), które są przeznaczone na scalanie gruntów oraz inwestycje wodno-kanalizacyjne.
Tylko w ostatnim konkursie na inwestycje wodno-kanalizacyjne zabrakło około 30 mln zł. Samorządy złożyły wnioski na 112 mln zł. Natomiast, aby przyznać wszystkim chętnym dotacje na scalenia gruntów zabrakło 14 mln zł. Samorządy chciały pozyskać na scalenia 48 mln zł - poinformowała dyrektor departamentu rozwoju obszarów wiejskich Urzędu Marszałkowskiego w Białymstoku (zabierz głos/oceń marszałka) Elżbieta Filipowicz.

Pieniądze na scalenia są potrzebne, gdyż w regionie jest wiele ziemi, która ma nieuregulowany stan prawny.

W Podlaskiem prace scaleniowe przeprowadzono - dzięki środkom z PROW na lata 2007-2013 - na obszarze blisko 7 tys. ha. Dodatkowo na scalonych gruntach przebudowano w ramach tzw. działań poscaleniowych ok. 115 km dróg, głównie dojazdowych żwirowych, ale i gminnych o nawierzchni asfaltowej.

Dzięki dotacjom z PROW wybudowano dotychczas w Podlaskiem ok. 450 km sieci wodociągowej, 235 km sieci kanalizacyjnej i zmodernizowano 23 stacje uzdatniania wody. Powstało też ponad 1,4 tys. przyzagrodowych oczyszczalni ścieków oraz 22 duże oczyszczalnie gminne.

Filipowicz poinformowała, że ok. 50 proc. gospodarstw w regionie nie ma dostępu do kanalizacji, dlatego potrzeby inwestycyjne w tym zakresie są duże. Zaznaczyła, że są to trudne i kosztochłonne inwestycje, bo w regionie gospodarstwa są rozproszone, w wielu miejscach nie opłaca się budować zwartej sieci, dlatego częściej powstają tam małe, przyzagrodowe oczyszczalnie ścieków.

Program Rozwoju Obszarów Wiejskich jest programem centralnym. Za część jego elementów odpowiadają na poziomie regionów samorządy województw. Na lata 2007-2013 w ramach tych elementów w Podlaskiem jest do dyspozycji 550 mln zł - pieniądze się kończą. Jak poinformowała Filipowicz, dotychczas zawarto około 1,8 tys. umów na 338,9 mln zł, z czego wypłacono już ponad 201,2 mln zł. Podkreśliła, że wszystkie pieniądze z programu "udaje się wydać", nie ma też nadwyżek w żadnych działaniach.

Dzięki pieniądzom z PROW w województwie podlaskim zmeliorowano także prawie 600 gruntów rolnych. Jak podkreśliła Filipowicz, to głównie inwestycje nawadniające. Nawodnienia są prowadzone w związku z deficytem wody w regionie. Powstały m.in. dwa zbiorniki retencyjne.

W ramach programu zmodernizowano też 429 wiejskich domów kultury i świetlic w ramach działań z odnowy wsi, oraz ok. 100 zabytków na terenach wiejskich. Osiem samorządów przystąpiło również do modernizacji lokalnych targowisk.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.