PARTNER PORTALU
  • BGK

Podlaskie dopłaci z RPO do terminali przeładunkowych

  • PAP/PSZ    2 stycznia 2018 - 14:35
Podlaskie dopłaci z RPO do terminali przeładunkowych
Podlaski samorząd docenia znaczenie transportu intermodalnego. (fot. Shutterstock)

Samorządy i firmy w Podlaskiem mogą starać się o dotacje z Unii Europejskiej na budowę lub przebudowę kolejowych terminali przeładunkowych. Na dotacje przeznaczono w sumie 20 mln zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2014-2020.
Urząd marszałkowski w Białymstoku przyjmuje od 2 stycznia wnioski w pierwszym konkursie na takie inwestycje.

Maksymalnie można otrzymać 85 proc. dofinansowania.

"Inwestycje w terminale przeładunkowe mają ogromne znaczenie, zwłaszcza dla naszego regionu, ponieważ pozwalają na przeniesienie znacznej części transportu towarowego z dróg na kolej za pomocą platform intermodalnych, na które można załadować kontenery przewożone przez tiry i inteligentnych systemów transportowych" - ocenił wicemarszałek województwa podlaskiego Maciej Żywno.

Jak dodał, rozpoczęty konkurs to pierwszy tego typu. Jest przeznaczony dla samorządów, jednostek należących do samorządów, operatorów, zarządców infrastruktury kolejowej, firm.

Terminale mają być poza Transeuropejską Siecią Transportową TEN-T, ale w konkursie będą promowane projekty, które poprawią łączność z tą siecią - drogową i kolejową. "Chodzi o projekty zlokalizowane w miejscu posiadającym bezpośrednie połączenie z tą siecią" - wyjaśniła Izabela Smaczna-Jórczykowska z departamentu rozwoju regionalnego w urzędzie marszałkowskim w Białymstoku.

W kryteriach merytorycznych konkursu, na stronie internetowej RPO, można także przeczytać, że premiowane będą inwestycje zlokalizowane na terenach zdegradowanych, poprzemysłowych czy w bezpośrednim otoczeniu kolejowych przejść granicznych z Litwą w Trakiszkach oraz z Białorusią w Kuźnicy czy Siemianówce oraz koło Czeremchy, a także w miejscach, gdzie istnieje centrum logistyczne lub trwa budowa takiego centrum.

Wicemarszałek Maciej Żywno przypomniał, że łącznie na transport w Regionalnym Programie Operacyjnym jest przeznaczonych 880 mln zł. 361,8 mln zł z tego to pieniądze na przebudowę dróg wojewódzkich; kolejnych prawie 90 mln zł to kwota na drogi w tzw. ośrodkach subregionalnych (Bielsk Podlaski, Łomża i Suwałki).

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.