PARTNER PORTALU
  • BGK

Podlaskie dostanie 60 mln zł z UE na tereny inwestycyjne

  • PAP/JL    15 lutego 2016 - 08:40
Podlaskie dostanie 60 mln zł z UE na tereny inwestycyjne

60 mln zł z Unii Europejskiej dostaną samorządy w Podlaskiem na przygotowanie terenów dla inwestorów. Fot. Pixabay.com

60 mln zł z Unii Europejskiej z regionalnego programu operacyjnego jest do zdobycia przez samorządy w Podlaskiem na przygotowanie terenów dla inwestorów.
Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego ogłosił konkurs na dotacje. Wnioski można składać od 7 marca do 15 kwietnia.

Dotychczas z nowego programu operacyjnego województwa podlaskiego na lata 2014-2020 tylko jeden samorząd złożył wniosek o dotacje. O kwotę 2,1 mln zł zabiega miasto Zambrów, które chce powiększyć swoje tereny inwestycyjne.

Wniosek przeszedł pozytywną ocenę formalno-merytoryczną. Miasto chce uzbroić 6,5 ha gruntów w niezbędną infrastrukturę.

Z takiej możliwości zamierza m.in. skorzystać samorząd Łap, by przygotować pod inwestycje 12 ha po zbiorniku wodnym należącym do byłej cukrowni Łapy. Tereny te znajdują się w podstrefie Łapy Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Władze Łap już ogłosiły przetarg na uzbrojenie tych terenów. Cała podstrefa w Łapach, gdzie firmy mogą lokować swoje przedsiębiorstwa na preferencyjnych zasadach to 24 ha.

– To kolejny krok, aby udostępnić nowe tereny dla inwestorów. Ta wielomilionowa inwestycja bez uzyskania zewnętrznego dofinansowania nie byłaby możliwa do wykonania jedynie ze środków z budżetu gminy – mówi burmistrz Łap Urszula Jabłońska.

Burmistrz przypomina, że przygotowanie nowych terenów jest konieczne, bo praktycznie w pełni wykorzystane przez firmy są grunty uzbrojone pod koniec 2014 r. Z dziewięciu działek sprzedane trzem inwestorom są cztery nieruchomości. Trwają przetargi na cztery pozostałe działki.

– Również ostatnią działką interesuje się inwestor – dodaje burmistrz Urszula Jabłońska. Podkreśla, że to bardzo ważne, bo w Łapach potrzebne są miejsca pracy.

O dofinansowanie na przygotowanie ok. 20 ha terenów pod inwestycje mają zamiar zabiegać również m.in. władze Augustowa, które starają się o powołanie w tym mieście podstrefy Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. O swoich planach poinformowały przy okazji podpisywania w ostatnich dniach porozumienia o współpracy z Suwalską Specjalną Strefą Ekonomiczną.

W konkursie mogą startować samorządy lub inne jednostki organizacyjne gmin. Pieniądze można zdobyć na stworzenie nowych lub poszerzenie już istniejących terenów inwestycyjnych.

Na wsparcie w szczególności mogą liczyć projekty dotyczące prac studyjno-koncepcyjnych, badań geotechnicznych, uzbrojenia w media, budowy lub modernizacji wewnętrznego układu komunikacyjnego.

Preferowane jest m.in. wykorzystanie terenów zdegradowanych czy miejskich nieużytków. Elementem uzupełniającym we wnioskach o dotacje mogą być wydatki na infrastrukturę komunikacyjną; na ten cel może pochodzić mniejsza część pieniędzy w projekcie. Z UE można dostać dotację w wysokości 95 proc. kosztów kwalifikowanych.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.