PARTNER PORTALU
  • BGK

Podlaskie: Jest unijna kasa na przedszkola. Ponad 38 mln zł

  • aw/PAP    8 czerwca 2016 - 13:03
Podlaskie: Jest unijna kasa na przedszkola. Ponad 38 mln zł

W ramach konkursów można się starać o pieniądze na budowę, rozbudowę, przebudowę czy remont przedszkoli (fot.pixabay)

• 38,2 mln zł z UE z Regionalnego Programu Operacyjnego będzie w Podlaskiem przeznaczonych na przedszkola.
• Poś‌więcone im dwa konkursy, ruszą 27 czerwca i potrwają do 29 lipca.
• Pieniądze mają służyć większej dostępności dzieci do przedszkoli w regionie.
Jeden konkurs jest przeznaczony dla Białegostoku i dziewięciu ościennych gmin, które tworzą wspólnie Białostocki Obszar Funkcjonalny (BOF). Do zdobycia jest 13,2 mln zł z dwóch funduszy (2,3 mln zł z Europejskiego Funduszu Społecznego oraz 10 mln zł z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego).

Drugi konkurs z budżetem 25 mln zł (z EFRR) jest dla podmiotów z pozostałego obszaru województwa podlaskiego.

Zniwelować różnice między miastem a wsią

Pieniądze będą przeznaczone na tworzenie nowych miejsc dla maluchów, zwłaszcza na obszarach wiejskich, gdzie przedszkoli wciąż jest mało, a realizowane inwestycje mają wyrównywać różnice w edukacji przedszkolnej na wsi i w miastach - poinformował departament rozwoju regionalnego w urzędzie marszałkowskim.

"W obecnej perspektywie finansowej jest trochę inaczej niż w latach 2007-2013. Wówczas aplikować o wsparcie przedszkoli mogły różne podmioty. Obecnie składać wnioski mogą tylko podmioty będące organami prowadzącymi lub planującymi założyć publiczne i niepubliczne przedszkola, oddziały przedszkolne przy szkołach podstawowych lub inne formy wychowania przedszkolnego" - podkreśla dyrektor departamentu Europejskiego Funduszu Społecznego w Urzędzie Marszałkowskim Elżbieta Romańczuk.

Na co pieniądze?

W ramach konkursów można się starać o pieniądze na budowę, rozbudowę, przebudowę czy remont przedszkoli, dostosowanie pomieszczeń do potrzeb dzieci z niepełnosprawnościami. Budowa jest jednak dopuszczona jedynie w przypadku, gdy nie ma możliwości adaptacji pomieszczeń w już istniejących budynkach. Pieniądze można też zdobyć np. na utworzenie i wyposażenie placu zabaw przy przedszkolu czy wyposażenie placówki w sprzęt.

Premiowane w konkursie mają być projekty z tych terenów w regionie, gdzie najmniej dzieci w wieku 3 i 4 lat uczęszcza do przedszkoli. W przypadku BOF projekty mogą dotyczyć wyłącznie trzy- i czterolatków oraz dzieci niepełnosprawnych.

Możliwe jest także wsparcie dodatkowych zajęć pozalekcyjnych dla maluchów, np. terapii, zajęć logopedycznych, psychologicznych, ale też gimnastyki korekcyjnej czy podnoszących umiejętności językowe, zajęć kreatywnych. Na wsparcie w rozwijaniu umiejętności i podnoszeniu kwalifikacji zawodowych mogą też liczyć nauczyciele.

Sytuacja "przedszkolna" na Podlasiu

W urzędzie marszałkowskim nie został jeszcze rozstrzygnięty pierwszy konkurs dotyczący przedszkoli ogłoszony z Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020. W marcu wybrano 89 projektów do oceny merytorycznej, która nie została jeszcze zakończona. Do podziału jest 15 mln zł. Suma, o którą wnioskują autorzy projektów to prawie 39 mln zł.

Jak wcześniej informował urząd marszałkowski, ze starego RPO na lata 2007-2013 w Podlaskiem z pieniędzy za przedszkola skorzystało 331 placówek. Powstało 3 tys. 596 miejsc w przedszkolach. Opieką objęto prawie 6,8 tys. przedszkolaków w wieku 3-5 lat, w tym ponad 5 tys. na obszarach wiejskich. Łącznie wydano na ten cel ponad 72,3 mln zł.

Obecny RPO zakłada, że uda się stworzyć w regionie kolejnych 1 tys. 755 miejsc w przedszkolach, a dla ponad 5,2 tys. dzieci będą zorganizowane dodatkowe zajęcia edukacyjne.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.