PARTNER PORTALU
  • BGK

Podlaskie, Natura 2000: nabór wniosków na tworzenie miejsc pracy

  • PAP/MN    19 września 2016 - 15:50
Podlaskie, Natura 2000: nabór wniosków na tworzenie miejsc pracy
W niektórych gminach, np. w Białowieży obszary Natura 2000 stanowią 100 proc. ich powierzchni (fot. wikipedia.org)

• 20 mln zł z UE łącznie mogą zdobyć mikro, małe i średnie firmy z 48 podlaskich gmin na tworzenie nowych miejsc pracy.
• Miejsca te mogą powstać na terenach z obszarami chronionymi europejską siecią Natura 2000.
• W poniedziałek. 19 września, ruszył nabór konkursowych wniosków.
Pieniądze pochodzą z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2014-2020. Mają wesprzeć rozwój przedsiębiorczości w tych gminach, w których rozwój jest uwarunkowany siecią Natura 2000.

Chodzi o gminy, gdzie obszary Natura 2000 (tzw. naturowe) mają łączną powierzchnię wyższą niż średnia unijna, czyli więcej niż 18,12 proc. Obszary Natura 2000 stanowią jedną trzecią powierzchni województwa podlaskiego.

48 podlaskich gmin wiejskich i miejsko-wiejskich w Podlaskiem spełnia te kryteria. W niektórych gminach, np. w Białowieży, Płaskiej i w Sztabinie obszary Natura 2000 stanowią 100 proc. ich powierzchni.

Pieniądze mogą zdobyć mikro, mali i średni przedsiębiorcy z tych terenów na tworzenie nowych miejsc pracy, zarówno ci, którzy chcą rozpocząć działalność jak też ci, którzy już taką działalność prowadzą. Można otrzymać do 70 proc. wartości projektu w przypadku firm mikro i małych i 60 proc. w przypadku średnich firm. Maksymalna wartość tzw. wydatków kwalifikowanych może wynieść 1 mln zł.

Czytaj też: Granty dla nastolatków z małych miast i wsi

Zarówno samorząd województwa podlaskiego, jak również poszczególne samorządy lokalne przekazują potencjalnym zainteresowanym przedsiębiorcom wszystkie szczegółowe informacje związane z konkursem. Urząd marszałkowski zorganizował spotkanie informacyjne, akcję informacyjną prowadzą też m.in. powiat hajnowski (z Puszczą Białowieską) czy leżąca na jego terenie gmina Narewka.

Wójt Narewki Mikołaj Pawilcz powiedział w poniedziałek (19 września), że program wspierania przedsiębiorczości na obszarach Natura 2000 to "dobry program, ważny". Obszary naturowe stanowią ponad 64 proc. gminy Narewka. Gmina liczy na to, że z programu będą chcieli skorzystać przedsiębiorcy i nie będą się bać "potencjalnych utrudnień". Wójt Narewki ma nadzieję, że z pieniędzy skorzystają firmy, ale za ich pośrednictwem głównie mieszkańcy, dla których to szansa na nowe miejsca pracy.

Pawilcz przypomniał, że w Narewce są grunty pod inwestycje w podstrefie Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej; uzbrojone grunty są również przy zalewie Siemianówka, gdzie gmina liczy na rozwój turystyki w okolicach Puszczy Białowieskiej.

Wnioski w konkursie można składać do 24 października w urzędzie marszałkowskim w Białymstoku.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.