PARTNER PORTALU
  • BGK

Podlaskie: Ponad 2,5 tys. ton żywości dostali potrzebujący

  • PAP/JS    22 sierpnia 2017 - 14:32
Podlaskie: Ponad 2,5 tys. ton żywości dostali potrzebujący
Program jest realizowany w cyklach od września do czerwca, paczki potrzebujący dostają dwa razy w miesiącu. (fot. pixabay.com)

Ponad 2,5 tys. ton żywności dostali potrzebujący w Podlaskiem z programu Pomoc Żywnościowa 2014-2020 finansowanego z UE i budżetu państwa. Program jest coraz bardziej dostępny, dlatego korzysta z niego więcej osób - podsumowano w urzędzie wojewódzkim w Białymstoku.
• Program Operacyjny Pomoc Żywnościowa 2014-2020 realizowany jest w całej Unii Europejskiej. 

• Obowiązujące kryteria dochodowe, by zakwalifikować się do pomocy to 1 268 zł na osobę samotną i 1 028 zł na osobę w rodzinie.

Program jest realizowany w cyklach od września do czerwca, paczki potrzebujący dostają dwa razy w miesiącu.

Do pomocy kwalifikowane są osoby w trudnych sytuacjach życiowych (np. bezrobocia, choroby, niepełnosprawności, sieroctwa), które jednocześnie spełniają określone kryteria dochodowe. Dostają one żywność w formie paczek lub posiłków. Prowadzone są też np. warsztaty kulinarne, z nauki oszczędzania, dietetyki. Uczestnicy uczą się również, jak nie marnować jedzenia w domu.

W Podlaskiem żywność (np. konserwy, olej, cukier, przetwory zbożowe, nabiał, warzywa, owoce) dostało ponad 39 tys. rodzin. Z różnych warsztatów skorzystało ponad 4,8 tys. osób.

Wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski powiedział dziennikarzom, że Podlaskie jest w czołówce regionów korzystających z programu pod względem zakresu. Pomoc trafia do mieszkańców w 110 gminach na 118 istniejących i jest to piąty wskaźnik w Polsce (Podlaskie jest jednym z najmniej zaludnionych województw).

Wojewoda podkreślił, że nie widać w statystykach, by ubóstwo w regionie rosło. Nie widać też, by np. z powodu programu 500 plus znacząca liczba rodzin rezygnowała z pomocy żywnościowej.

"Myśmy sprawdzali to w oparciu o informacje z ośrodków pomocy społecznej i w zasadzie ta przyczyna (500 plus - red) nie była wskazywana. To jest w granicach błędu statystycznego" - mówił wojewoda Paszkowski o liczbie osób, które wychodzą z programu.

Za program Pomoc Żywnościowa 2014-2020 odpowiada Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Realizuje go Agencja Rynku Rolnego we współpracy z kilkoma organizacjami: Caritas Polska, Federacją Polskich Banków Żywności, Polskim Czerwonym Krzyżem i Polskim Komitetem Pomocy Społecznej.

Dyrektor oddziału Agencji Rynku Rolnego w Białymstoku Jadwiga Zabielska poinformowała, że w ostatnim roku realizacji programu (od września do czerwca) na żywność w kraju wydano 297 mln zł. Kupiono 65 tys. ton żywności, która trafiła do 1,3 mln osób. Podkreśliła, że są w Polsce ludzie, którym ta żywność "jest potrzebna do przetrwania". ARR odpowiada za przetargi na dostawy żywności, za jej jakość, dystrybucję, nadzoruje również dostawców.

Małgorzata Gutowska z Caritas Diecezji Łomżyńskiej mówiła, że oprócz koszyków z jedzeniem ważnym elementem programu są inne działania, np. warsztaty kulinarne, bo są okazją ludzi do spotkań, nauki, integracji, także z pracownikami placówek pomocy społecznej. Łomżyńska Caritas zorganizowała ok. 40 bezpłatnych warsztatów kulinarnych, dietetycznych i innych. Brały w nich udział głównie matki, które jak mówiła - "umieją gotować, ale czasem nie mają z czego".

Program Operacyjny Pomoc Żywnościowa 2014-2020 realizowany jest w całej Unii Europejskiej. W Polsce - jak mówił wojewoda - budżet tego programu na lata 2014-2020 to ok. 560 mln euro (85 proc. z UE, 15 proc. z budżetu państwa).

Obowiązujące kryteria dochodowe, by zakwalifikować się do pomocy to 1 268 zł na osobę samotną i 1 028 zł na osobę w rodzinie.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.