PARTNER PORTALU
  • BGK

Podlaskie: Ponad 52 mln zł z UE na inwestycje w gospodarkę wodno- ściekową

  • PAP/KDS    10 lipca 2017 - 17:18
Podlaskie: Ponad 52 mln zł z UE na inwestycje w gospodarkę wodno- ściekową
Samorządy złożyły 88 wniosków na sumę ponad 118 mln zł. Do realizacji wybrano 33 projekty (fot.borow.ug.gov.pl)

420 przydomowych oczyszczalni ścieków, 64 kilometry sieci wodociągowej, 18 kilometrów sieci kanalizacyjnej, 16 nowych ujęć wody, 9 stacji uzdatniania wody. Tak w liczbach prezentuje się część projektów, które zostaną zrealizowane w województwie podlaskim z unijnych pieniędzy. W poniedziałek (10 lipca) w Białymstoku podpisano umowy w tej sprawie.
Łącznie dzięki unijnym dotacjom z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich dofinansowanie dostały 33 projekty, w ramach których samorządy zbudują także 64 km sieci wodociągowej, 18 km kanalizacyjnej, przebudują 16 ujęć wody, zbudują 9 stacji uzdatniania wody i przebudują 21. Powstaną także 4 nowe oczyszczalnie ścieków, a 7 będzie zmodernizowanych - poinformowała dyrektor departamentu rozwoju obszarów wiejskich w urzędzie marszałkowskim w Białymstoku, Elżbieta Filipowicz.

Gdy zaczynał się nabór wniosków w konkursie na te dotacje, urząd miał do dyspozycji z POW 2014-2020 na ten cel 55 mln zł. Samorządy złożyły 88 wniosków na sumę ponad 118 mln zł. Ostatecznie dotacje dostaną 33 projekty na łączną sumę prawie 52,5 mln zł. Łączna wartość inwestycji, które będą zrealizowane to ponad 92 mln zł.

Czytaj więcej: Nabór wniosków, RPO woj. śląskiego: 20 mln na niskoemisyjny transport miejski oraz parkingi

Marszałek województwa podlaskiego Jerzy Leszczyński powiedział, że gospodarka wodno-ściekowa jest ważna w Podlaskiem, a konkurs miał zachęcić samorządy, by w takie zadania inwestowały. Podkreślał, że zapotrzebowanie na środki na takie cele jest znacznie większe niż możliwości finansowe Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.

"Cieszymy się, że możemy wesprzeć samorządy w zakresie gospodarki wodno-ściekowej, ponieważ nasze województwo jest z jednej strony województwem rolniczym i dlatego ta woda jest potrzebna, ale też i dbamy o środowisko, dlatego z drugiej strony jest produkcja związana z wodą, trzeba tę wodę odprowadzić" - mówił marszałek.

Leszczyński dodał, że dlatego będą realizowane inwestycje związane np. ze stacjami uzdatniania wody czy oczyszczalniami ścieków. Mówił, że wszystkie takie inwestycje poprawiają warunki życia mieszkańców oraz standardy życia i prowadzenia działalności gospodarczej, ale też rolniczej.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.