PARTNER PORTALU
  • BGK

Podlaskie rozwija się dzięki funduszom unijnym

  • PAP    28 kwietnia 2011 - 15:18
Podlaskie rozwija się dzięki funduszom unijnym

Pozostające wciąż jednym z najbiedniejszych w Polsce i Unii Europejskiej regionów województwo podlaskie korzysta ze znacznych środków z UE.
Tak oceniają władze województwa siedem lat od czasu polskiej obecności w UE. Marszałek województwa Jarosław Dworzański oraz dyrektorzy departamentów w Podlaskim Urzędzie Marszałkowskim w Białymstoku odpowiedzialni za wdrażanie programów, z których region otrzymuje unijne dotacje podsumowali w czwartek siedem minionych lat.

Region rozwija się, obecność środków UE w różnych inwestycjach bezpośrednio odczuwają i widzą mieszkańcy, jednak skuteczność tego rozwoju będzie można ocenić dopiero z dłuższej perspektywy czasowej - oceniono.

Samorząd województwa podlaskiego dysponuje środkami z trzech programów: Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego, programu Kapitał Ludzki, Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Korzysta także z wielu innych programów, m.in. programu Rozwój Polski Wschodniej, który jest skierowany tylko do pięciu regionów: podlaskiego, warmińsko-mazurskiego, lubelskiego, świętokrzyskiego i podkarpackiego oraz programów centralnych.

Nie podsumowano, ile środków łącznie ze wszystkich programów region otrzymał w ciągu siedmiu lat członkostwa Polski w UE.

Głównym programem jest Regionalny Program Operacyjny Województwa Podlaskiego. Na lata 2007-2013 region ma do dyspozycji 636 mln euro oraz dodatkowych około 36 mln euro z podziału tzw. krajowej rezerwy wykonania. Jak poinformowano na czwartkowej konferencji najwięcej środków z tego programu przeznaczono dotychczas na transport - 816 mln zł, na drugim miejscu jest przedsiębiorczość - 464,2 mln zł, na trzecim turystyka - 324,8 mln zł. Dzięki środkom z tego programu powstało około 3,3 tys. nowych miejsc pracy, wartość wszystkich zrealizowanych inwestycji wyniosła 3,3 mld zł z czego z UE pochodziły 2 mld zł.

Jak mówił marszałek Dworzański jednym z głównych priorytetów jest wspieranie przedsiębiorców tworzących nowe miejsca pracy i dofinansowanie takich przedsięwzięć, które stymulują dalszy rozwój. - Pieniądze inwestowane w przedsiębiorczość pracują inaczej niż projekty realizowane przez samorządy - mówił Dworzański. Firmy mają w projektach wysoki wkład własny, samorządy raczej odwrotnie.

Przypomniał udział dotacji w powstaniu w Suwałkach trzech hoteli trzygwiazdkowych, co ma stymulować to miejsce turystycznie. Suwałki leżą w pobliżu Wigierskiego Parku Narodowego i Suwalskiego Parku Krajobrazowego oraz zbudowanego niedawno przez samorząd województwa ośrodka sportów zimowych w Szelmencie. Suwałkom, dysponującym m.in. parkiem wodnym, brakuje jednak turystycznego zaplecza noclegowego, nowe obiekty mają tę sytuację znacznie poprawić.

Dzięki dotacjom z Regionalnego Programu Operacyjnego podlaskie firmy zrealizowały inwestycje o łącznej wartości 857,7 mln zł. Dyrektor departamentu zarządzania Regionalnym Programem Operacyjnym Daniel Górski powiedział, że przedsiębiorcom jest trudno, bo region jest daleko od rynków zbytu, od rynków surowcowych. - Rozwijają się w trudnych warunkach, ale świetnie sobie radzą - mówi Górski. Dodał też, że niewiele dobrych wniosków złożonych przez firmy nie otrzymuje dotacji.

Marszałek Dworzański mówił też, że z funduszy unijnych skorzystały również regionalne fundusze poręczeniowe i pożyczkowe, wspierające firmy preferencyjnymi pożyczkami i kredytami.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.