PARTNER PORTALU
  • BGK

Podlaskie szykuje się na turystów

  • PAP    29 marca 2012 - 11:43

Ponad 43,8 mln zł z UE m.in. na budowę obiektów podnoszących atrakcyjność turystyczną regionu podlaskiego, jest do podziału w konkursie Urzędu Marszałkowskiego w Białymstoku.
W czwartek rozpoczął się nabór wniosków. Pieniądze pochodzą ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego, z przeznaczeniem na rozwój atrakcyjności turystycznej regionu. Wnioski można składać do 9 maja.

Konkurs skierowany jest m.in. do samorządów, organizacji pozarządowych, parków narodowych i krajobrazowych czy kościołów i związków wyznaniowych.

Po raz pierwszy mogą wziąć w nim udział też przedsiębiorcy – poinformowała Izabela Smaczna-Jórczykowska z departamentu RPO w Urzędzie Marszałkowskim w Białymstoku (zabierz głos/oceń marszałka). Dotychczas prywatne podmioty mogły jedynie otrzymywać takie dotacje na nowe miejsca noclegowe w turystyce.

Zapowiadając konkurs kilka tygodni temu dyrektor departamentu zarządzania Regionalnym Programem Operacyjnym (RPO) Województwa Podlaskiego w Urzędzie Marszałkowskim w Białymstoku Daniel Górski mówił, że dopuszczenie do konkursu prywatnych firm, to efekt braku w regionie ciekawych pomysłów na ożywienie turystyki.

Projekty można też realizować w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego, czyli współpracy pomiędzy podmiotami publicznymi i prywatnymi. Dofinansowanie w zależności od tego, kto się o nie ubiega, wynosi od 50 do nawet 90 proc. wartości inwestycji.

Wnioski mają dotyczyć tzw. projektów infrastrukturalnych. Na dofinansowanie mogą liczyć pomysły związane z turystykę biznesową, uzdrowiskową, ale też np. rozwój żeglarstwa czy kajakarstwa, a także realizacja pomysłów, które pozwolą wydłużyć sezon turystyczny.

Dotychczas z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego dofinansowano 41 tzw. projektów infrastrukturalnych, służących rozwojowi atrakcyjności turystycznej regionu. Ich łączna wartość wynosi 490,6 mln zł, a dofinansowanie z RPOWP – 270,9 mln zł.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.