PARTNER PORTALU
  • BGK

Podlaskie walczy z wyłudzaniem funduszy unijnych

  • PAP    7 kwietnia 2011 - 14:02
Podlaskie walczy z wyłudzaniem funduszy unijnych

Samorząd województwa podlaskiego, policja i urzędnicy skarbowi będą bliżej współpracować przy wykrywaniu i zwalczaniu nieprawidłowości z pozyskiwaniem funduszy unijnych.
Teraz te trzy instytucje mają ze sobą bliżej współpracować przy zwalczaniu przestępczości związanej z funduszami unijnymi, np. informować się nawzajem o takich przypadkach i dzielić wiedzą operacyjną.

Współpraca ma dotyczyć różnych programów unijnych, m.in. Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego.

Inicjatorem była policja. Pomysł zrodził się w wydziale do walki z przestępczością gospodarczą, który zajmuje się również walką z wyłudzaniem funduszy unijnych.

Chodzi przede wszystkim o zapobieganie takim przestępstwem, czyli działanie jeszcze na etapie usiłowania ich popełnienia, zanim pieniądze zostaną wydatkowane.

„Chodzi o to, by instytucje, które mają nas kontrolować, żeby pomagały nam również w tworzeniu procedur, które będą działały prewencyjnie” – mówił marszałek województwa Jarosław Dworzański.

Dodał, powołując się na swoje 3-letnie doświadczenie na stanowisku, że o wiele większe zagrożenia są przy przepływie pieniędzy unijnych od samorządu województwa (instytucji zarządzającej) do biznesu niż do samorządów niższego szczebla.

Urzędy Kontroli Skarbowej są wyznaczone do kontroli przepływu pieniędzy unijnych, zarówno samorządu wojewódzkiego, który odpowiada za ich dzielenie, jak również tych podmiotów, które pieniądze otrzymują.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.