PARTNER PORTALU
  • BGK

Podlaskie: Zawieszone konkursy na dotacje z UE z programu regionalnego

  • PAP/JS    30 września 2017 - 20:50
Podlaskie: Zawieszone konkursy na dotacje z UE z programu regionalnego
Sześć konkursów na dotacje z UE z Regionalnego Programu Operacyjnego m.in. na przedszkola zostało zawieszonych (fot.pixabay.com)

Sześć konkursów na dotacje z UE z Regionalnego Programu Operacyjnego m.in. na infrastrukturę kolejową, przedszkola czy kształcenie zawodowe zostało zawieszonych przez urząd marszałkowski w Białymstoku. Chodzi o dostosowanie ich do wymogów nowelizacji tzw. ustawy wdrożeniowej - poinformował urząd.
Nowelizacja tej ustawy weszła w życie 2 września. Dotyczy ona zmian w zasadach realizacji programów w zakresie polityki spójności, które są finansowane w obecnej perspektywie finansowej UE 2014-2020. Określa ona najważniejsze zasady wdrażania funduszy unijnych w Polsce.

"Ta nowelizacja oznacza, że trzeba dostosować do jej wymogów dokumenty i procedury, w tym kryteria wyboru projektów" - wyjaśniła zastępca dyrektora departamentu rozwoju regionalnego w urzędzie marszałkowskim w Białymstoku Izabela Łokić.

Dodała, że by zdążyć przed zmianami, urząd jeszcze w sierpniu przyspieszył ogłaszanie konkursów na dotacje - ogłosił 7 z 13 planowanych naborów na wrzesień i październik, pozostałe 6 trzeba było zawiesić, by przygotować kryteria zgodnie z ustawą i by mógł je zatwierdzić Komitet Monitorujący Regionalny Program Operacyjny Województwa Podlaskiego 2014-2020.

"Teraz trwają intensywne prace nad przygotowaniem tych kryteriów. Na bieżąco kierujemy je pod obrady zarządu województwa" - tłumaczy Łokić. Po zaakceptowaniu ich przez zarząd trafią na komitet monitorujący. Ma to mieć miejsce w drugiej połowie października.

"Jak tylko komitet przyjmie kryteria, zaczniemy niezwłocznie ogłaszać nowe konkursy. Wszystkie zawieszone nabory na pewno odbędą się jeszcze w tym roku" - zapewnia Łokić.

Zawieszone są konkursy na edukację przedszkolną, infrastrukturę przedszkolną, kształcenie zawodowe i ustawiczne, infrastrukturę kolejową, rozwój usług społecznych i zdrowotnych na rzecz osób wykluczonych oraz na rewitalizację.

Podlaski RPO na lata 2014-2020 jest programem dwufunduszowym. Oprócz pieniędzy z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR) obejmuje również środki z Europejskiego Funduszu Społecznego (EFS). Łącznie to kwota 5,1 mld zł.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.