PARTNER PORTALU
  • BGK

Podpisano umowę ws. realizacji PO "Infrastruktura i Środowisko"

  • PAP    19 lutego 2015 - 18:51

Ministerstwo Środowiska i NFOŚiGW zawarły w czwartek umowę dot. realizacji Programu Operacyjnego "Infrastruktura i Środowisko" na lata 2014-2020 w zakresie ochrony środowiska, w tym adaptacji do zmian klimatu. W programie przeznaczono na te cele ok. 3,5 mld euro.
Porozumienie w ministerstwie środowiska podpisali minister Maciej Grabowski oraz prezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) Małgorzata Skucha.

Umowa określa szczegółowe zasady współpracy we wdrażaniu projektów w ramach nowej perspektywy finansowej Unii Europejskiej na lata 2014-2020. NFOŚiGW, jako instytucja wdrażająca, będzie wykonywać zadania związane z oceną projektów, podpisywaniem umów o dofinansowanie, monitorowaniem ich realizacji, przekazywaniem środków finansowych na rzecz beneficjentów, kontrolowaniem i rozliczaniem przedsięwzięć korzystających ze wsparcia finansowego oraz informacją i promocją.

Fundusz będzie też uczestniczył w realizacji działań na rzecz dostosowania do zmian klimatu. Mają one polegać m.in. na zabezpieczeniu się przed klęskami żywiołowymi, inwestycjach wodno-ściekowych, odpadowych oraz rozwoju terenów zielonych w miastach.

Część zadań dotyczących ochrony przyrody NFOŚiGW będzie dzielił z Centrum Koordynacji Projektów Środowiskowych (CKPŚ).

Ministerstwo Środowiska w obszarze wdrażania POIiŚ na lata 2014-2020 pełni rolę instytucji pośredniczącej. Odpowiada za prawidłową realizację części środowiskowej programu, m.in. poprzez określanie kluczowych zasad jego wdrażania, koordynację i nadzór nad działaniami NFOŚiGW oraz CKPŚ.

Komisja Europejska zatwierdziła POIiŚ na lata 2014-2020 w grudniu 2014 r. To - jak tłumaczyła wtedy szefowa MIR Maria Wasiak - największe źródło funduszy dla Polski na inwestycje w infrastrukturę transportową, ochronę środowiska, energetykę i gospodarkę niskoemisyjną. Łącznie na jego realizację przeznaczono przeszło 27 mld euro, w tym na sektor środowiska ok. 3,5 mld euro.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.