PARTNER PORTALU
  • BGK

Podpiszą umowy na projekty za 894 mln zł

  • PAP    9 grudnia 2013 - 19:50
Podpiszą umowy na projekty za 894 mln zł

25 umów na projekty o łącznej wartości 894 mln zł finansowane z unijnych pieniędzy w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2007-2013 podpisze do końca roku Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie.
Taką informację przekazał w poniedziałek na konferencji prasowej w Kołobrzegu prezes WFOŚiGW Jacek Chrzanowski.

Jak dodał, unijne dofinansowanie przyznane zachodniopomorskim beneficjentom z POIiŚ wyniesie 578 mln zł.

Największe pod względem wartości projekty to przedsięwzięcia związane z ochroną brzegu realizowane przez Urzędu Morski w Słupsku. Instytucja ta przeprowadziła już taką inwestycję na 3,3 km plaży w Kołobrzegu. Cały projekt kosztował 63,8 mln zł. Unijne dofinansowanie w ramach POIiŚ wyniosło 54,1 mln zł.

Czytaj też:  Konwent Marszałków: WFOŚiGW powinno nadal wdrażać środki UE na środowisko

Podobne, ale warte 115 mln zł przedsięwzięcie jest obecnie realizowane na 8 km plaży na wschód od portu Darłowo. Unijna dotacja wynosi w tym przypadku 98 mln zł.

Urząd Morski w Słupsku będzie również umacniał 4 km wybrzeża na Pobrzeżu Koszalińskim. Szacunkowy koszt projektu to 92,8 mln zł. Unijne dofinansowanie ustalono na 78,9 mln zł.

Duży przeciwpowodziowy projekt na mierzei jeziora Jamno w ramach POIiŚ zrealizował Zachodniopomorski Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych. W ramach zadania, wartego 23,6 mln zł na kanale jamneńskim powstały wrota sztormowe, które spełniły swoje zadanie podczas orkanu Ksawery, uniemożliwiając wlanie się wody z morza do jeziora.

Za 27 mln zł z POIiŚ Związek Gmin i Dorzecza Parsęty przeprowadzi rekultywację 16 składowisk odpadów komunalnych.

Gmina Barlinek za 54,7 mln zł uporządkowała gospodarkę wodno-ściekową. Dotacja z POIiŚ wyniosła 25,6 mln zł.

W poniedziałek umowy z WFOŚiGW na dotacje z POIiŚ podpisali dwaj kolejni beneficjenci. Miasto Szczecin kosztem 29,7 mln zł przeprowadzi trzeci etap projektu "Poprawa jakości wody". Unijna dotacja dla tego projektu to 16,1 mln zł. Natomiast Związek Miast i Gmin Pojezierza Drawskiego za 17,7 mln zł zbuduje 9,6 km kanalizacji sanitarnej oraz 4,8 km sieci wodociągowej. Unijna dotacja wyniesie 10,1 mln zł.

Na razie nie wiadomo czy w perspektywie lat 2014-2020 wojewódzkie fundusze ochrony środowiska i gospodarki wodnej nadal będą pełnić rolę instytucji wdrażających projekty realizowane z unijnym dofinansowaniem.

Fundusze, jak mówiła na konferencji w Kołobrzegu przewodnicząca konwentu WFOŚiGW Gabriela Lenartowicz i jednocześnie prezes tej instytucji w Katowicach, nadal chciałyby pełnić taką rolę wykorzystując dotychczasowe doświadczenie.

Również zdaniem prezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Małgorzaty Skuchy instytucje regionalne i centralna powinny w nowej perspektywie funkcjonować jako jeden system.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.