Podział na Polskę A i B: Pieniądze nie pomogły. Przepaść między województwami rośnie

Mniej zamożne regiony kraju nie tylko nie doganiają tych bogatych, ale przepaść między nimi nawet się pogłębia.

Podział na Polskę A i B: Pieniądze nie pomogły. Przepaść między województwami rośnie
Wyrównywanie różnic w poziomie rozwoju regionalnego to jeden z priorytetów unijnej pomocy (fot.pixabay.com)

Choć do biedniejszych województw trafiło więcej funduszy unijnych niż do tych bogatszych, różnice w poziomie zamożności pogłębiają się - pisze "Rzeczpospolita".

Mniej zamożne regiony kraju nie tylko nie doganiają tych bogatych, ale przepaść między nimi nawet się pogłębia. W 2014 r. - jak wynika z danych GUS o PKB w przeliczeniu na jednego mieszkańca w poszczególnych województwach - rozwarstwienie w poziomie PKB per capita w porównaniu z rokiem 2013 zwiększył się, choć nieznacznie. Jednak wzrost ten potwierdził kontynuację trwającego już od kilkunastu lat wyraźnego pogłębiania się różnic między najbogatszymi a najsłabszymi regionami, utrwalając podział na Polskę A i B.

Wyrównywanie różnic w poziomie rozwoju regionalnego to jeden z priorytetów unijnej pomocy. Jak wynika z danych Ministerstwa Rozwoju, w latach 2004-2014 najwięcej unijnej pomocy per capita trafiło rzeczywiście do najbiedniejszych województw - warmińsko-mazurskiego oraz podkarpackiego; odpowiednio 2,37 tys. euro oraz 2,16 tys. euro. Ale na kolejnych miejscach - po ok. 2 tys. euro na głowę - dostały już jednak Mazowsze i Pomorze, będące w pierwszej piątce najbogatszych regionów.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (4)ZOBACZ WSZYSTKIE

Podział na Polskę A i B ? To prostackie! Otwórzcie oczy szeroko, a dojedziecie do Zet:)

Bogdan Sitnicki, 2016-01-15 10:18:40 odpowiedz

Podział na Polskę A i B to mit. Kiedy ja, Dolnoślązak, pojechałem na wschod byłem mocno zaskoczony czystością podwórek, wyglądem domostw i co tu dużo mowić.....przepychem

KruQ, 2016-01-15 06:46:06 odpowiedz

Do CHCEMY MUZEUM: PŃSTWO, powinno zwracać uwagę na co samorządy wydają pieniądze publiczne bo jest dużo błędów.

TO ROZPUSTA., 2016-01-14 12:01:11 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE