PARTNER PORTALU
 • BGK

Podział na Polskę A i B: Pieniądze nie pomogły. Przepaść między województwami rośnie

 • PAP/AT    14 stycznia 2016 - 07:29
Podział na Polskę A i B: Pieniądze nie pomogły. Przepaść między województwami rośnie

Wyrównywanie różnic w poziomie rozwoju regionalnego to jeden z priorytetów unijnej pomocy (fot.pixabay.com)

Mniej zamożne regiony kraju nie tylko nie doganiają tych bogatych, ale przepaść między nimi nawet się pogłębia.
Choć do biedniejszych województw trafiło więcej funduszy unijnych niż do tych bogatszych, różnice w poziomie zamożności pogłębiają się - pisze "Rzeczpospolita".

Mniej zamożne regiony kraju nie tylko nie doganiają tych bogatych, ale przepaść między nimi nawet się pogłębia. W 2014 r. - jak wynika z danych GUS o PKB w przeliczeniu na jednego mieszkańca w poszczególnych województwach - rozwarstwienie w poziomie PKB per capita w porównaniu z rokiem 2013 zwiększył się, choć nieznacznie. Jednak wzrost ten potwierdził kontynuację trwającego już od kilkunastu lat wyraźnego pogłębiania się różnic między najbogatszymi a najsłabszymi regionami, utrwalając podział na Polskę A i B.

Wyrównywanie różnic w poziomie rozwoju regionalnego to jeden z priorytetów unijnej pomocy. Jak wynika z danych Ministerstwa Rozwoju, w latach 2004-2014 najwięcej unijnej pomocy per capita trafiło rzeczywiście do najbiedniejszych województw - warmińsko-mazurskiego oraz podkarpackiego; odpowiednio 2,37 tys. euro oraz 2,16 tys. euro. Ale na kolejnych miejscach - po ok. 2 tys. euro na głowę - dostały już jednak Mazowsze i Pomorze, będące w pierwszej piątce najbogatszych regionów.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
KOMENTARZE (4)

 • Bogdan Sitnicki, 2016-01-15 10:18:40

  Podział na Polskę A i B ? To prostackie! Otwórzcie oczy szeroko, a dojedziecie do Zet:)
 • KruQ, 2016-01-15 06:46:06

  Podział na Polskę A i B to mit. Kiedy ja, Dolnoślązak, pojechałem na wschod byłem mocno zaskoczony czystością podwórek, wyglądem domostw i co tu dużo mowić.....przepychem
 • TO ROZPUSTA., 2016-01-14 12:01:11

  Do CHCEMY MUZEUM: PŃSTWO, powinno zwracać uwagę na co samorządy wydają pieniądze publiczne bo jest dużo błędów.NAJPOPULARNIEJSZE W PORTALU
NAJNOWSZE WIADOMOŚCIWyszukiwarki

Polecane oferty: