PARTNER PORTALU
  • BGK

Podział na Polskę A i B przechodzi do historii

  • Przegląd prasy/Rzeczpospolita    6 lipca 2010 - 06:55
Podział na Polskę A i B przechodzi do historii

Specjalna kampania promująca województwa wschodnie oraz poprawa warunków do inwestowania i organizacji międzynarodowych spotkań wpłyną na wzrost przedsiębiorczości makroregionu.
Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych za 86 mln zł realizuje „Program promocji gospodarczej Polski wschodniej”. Jest to pierwsze przedsięwzięcie, które obejmie jednoczesną reklamą wszystkie województw tego makroregionu i w spójny sposób zaprezentuje jego możliwości gospodarcze – podaje „Rzeczpospolita”.

Kampania ma przyciągnąć inwestorów krajowych i zagranicznych, co z kolei daje szansę rozwoju wielu małym firmom lokalnym, które będą poszukiwane jako podwykonawcy lub kooperanci albo w inny sposób zaangażują się w obsługę przedstawicieli zagranicznych firm.

Czy zagraniczni przedsiębiorcy rzeczywiście przyjadą, jeżeli nie będą mieli gdzie inwestować i odbywać spotkań? Oczywiście nie. Dlatego też przygotowano projekty współfinansowane z funduszy unijnych.

Za blisko 204 mln zł rozbudowywane i modernizowane są Targi Kielce jako międzynarodowy ośrodek wystawienniczo-kongresowy. Realizacja tego przedsięwzięcia pozwoli na organizację kilku powiązanych ze sobą tematycznie imprez targowych jednocześnie. Przyczyni się do wzrostu atrakcyjności targów, a także całego regionu.

Dzięki tej inwestycji wzrośnie znaczenie kieleckich targów w kalendarzu najważniejszych imprez tego typu w Europie. Wraz z organizacją wystaw i kongresów pojawi się np. większy popyt na usługi hotelowe, gastronomiczne i przewozowe.

Z kolei inny projekt – „Czas na Lubartów” zakłada kompleksowe przygotowanie terenów pod inwestycje. Całkowita wartość projektu mającego zachęcić i ułatwić start wielu przedsiębiorcom to ponad 9 mln zł. Z podobnego projektu rozbudowy i unowocześnienia terenów pod inwestycje skorzysta także Zambrów. Na jego realizację zaplanowano ponad 14 mln zł.

„Rozwój Polski wschodniej” to specjalny program dla pięciu województw: warmińsko-mazurskiego, podlaskiego, świętokrzyskiego, lubelskiego i podkarpackiego. Środki, jakie zostały w nim zapisane, już teraz finansują wiele projektów realizowanych bezpośrednio przez przedsiębiorców lub mających im służyć pośrednio – informuje „Rzeczpospolita”.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.