PARTNER PORTALU
  • BGK

Podział unijnych środków dla regionów według tzw. algorytmu berlińskiego

  • PAP    19 lutego 2013 - 17:44
Podział unijnych środków dla regionów według tzw. algorytmu berlińskiego

Regiony mają mieć z UE na lata 2014-2020 więcej pieniędzy z UE niż dotychczas - takie są propozycje, które przedstawił we wtorek w Białowieży (Podlaskie) marszałkom województw wiceminister rozwoju regionalnego Paweł Orłowski. Łącznie regiony mają dostać ponad 22,8 mld euro.
- To pieniądze z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i Europejskiego Funduszu Społecznego. Dotychczas z tych dwóch funduszy regiony miały 19,8 mld euro - poinformował Orłowski, który jest gościem rozpoczętego we wtorek w Białowieży Konwentu Marszałków Województw.

Pieniądze w nowej perspektywie finansowej UE mają być dzielone pomiędzy regiony według tak zwanego algorytmu berlińskiego - poinformował minister. Takim algorytmem posługuje się Komisja Europejska, dzieląc kwotę na politykę spójności na kraje członkowskie. Orłowski dodał, że algorytm ten uwzględnia m.in. liczbę mieszkańców danego regionu, bezrobocie, różnicę pomiędzy PKB i siłą nabywczą (popyt) w regionie, liczoną per capita względem średniej unijnej.

Czytaj też:  Więcej z UE dla polskich wsi

Orłowski poinformował marszałków o proponowanych kwotach, jakie województwa będą miały do dyspozycji w programach regionalnych na lata 2014-2020. Wynika z nich, że wszystkie województwa z wyjątkiem warmińsko-mazurskiego mają mieć więcej środków; wiceminister zaznaczył jednak, że nie są to liczby ostateczne.×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.