PARTNER PORTALU
  • BGK

Pół miliarda na termomodernizacje

  • Patrycja Batóg (wnp.pl)    27 stycznia 2011 - 15:44
Pół miliarda na termomodernizacje

Na przełomie marca i kwietnia ruszy nabór wniosków na dofinansowanie przedsięwzięć termomodernizacyjnych w ramach programu pt. "System Zielonych Inwestycji - Zarządzanie energią w budynkach użyteczności publicznej".
- NFOŚiGW bardzo dużą wagę przywiązuje do efektywności energetycznej. W obszarze publicznym w największym stopniu dotyczy to zarządzania energią w budynkach użyteczności publicznej. W ramach programu były już dwa nabory wniosków o dofinansowanie, które były częściowo finansowane ze środków NFOŚiGW oraz przychodów ze sprzedaży uprawnień emisji CO2 w ramach Protokołu z Kioto - mówił Jan Rączka, prezes NFOŚiGW, podczas konferencji inaugurującej III edycję programu.

Celem programu jest uniknięcie emisji dwutlenku węgla poprzez dofinansowanie przedsięwzięć poprawiających efektywność wykorzystania energii przez budynki użyteczności publicznej. Budżet programu dla bezzwrotnej formy dofinansowania wynosi ponad pół miliarda złotych.

- Działanie to będziemy prowadzić systematycznie. Co najmniej raz do roku będą ogłaszane konkursy w tym obszarze. Budżet całego programu wynosi 550 mln zł dotacji oraz ponad miliard złotych w formie pożyczek - tłumaczył prezes NFOŚiGW.

Dofinansowanie przeznaczone jest na przedsięwzięcia o minimalnym koszcie całkowitym dla pojedynczych projektów powyżej 2 mln zł, a dla projektów grupowych powyżej 5 mln zł.

Wsparcie udzielane będzie na przeprowadzenie termomodernizacji budynków użyteczności publicznej. Jej zakres obejmuje zmianę wyposażenia obiektów w urządzenia o najwyższych, uzasadnionych ekonomicznie standardach efektywności energetycznej związanych bezpośrednio z prowadzoną termomodernizacją obiektów w szczególności: ocieplenie budynku, wymianę okien i drzwi zewnętrznych, przebudowę systemów grzewczych, wymianę systemów wentylacji i klimatyzacji, przygotowanie dokumentacji technicznej dla przedsięwzięcia, wprowadzenie systemów zarządzania energią w budynkach oraz wykorzystanie odnawialnych źródeł energii.

Pierwszy nabór wniosków do tego programu NFOŚiGW przeprowadził wiosną 2010 roku. Zasady przyznawania dofinansowania były jednakowe, dotyczył on jednak wyłącznie projektów, których koszt przekraczał 10 mln zł. Budżet pierwszego konkursu wynosił 260 mln zł przeznaczonych na dotacji oraz 520 mln zł na pożyczki. Złożono 44 wnioski na łączną kwotę dofinansowania dotacyjnego i pożyczkowego przekraczającą 400 mln zł. Zakończono już ocenę formalną i merytoryczną wszystkich projektów. Obecnie trwają negocjacje przed podpisaniem pierwszych umów.

Drugi konkurs w ramach tego programu ogłoszono pod koniec czerwca 2010 roku. Nabór wniosków trwał do początku grudnia 2010 r. Warunki dofinansowania były jednakowe jak w pierwszym konkursie. Wpłynęły 32 projekty, obecnie trwa ich ocena formalna. Lista rankingowa zostanie opublikowana w czwartym kwartale 2011 r. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • sarkozy, 2011-01-28 15:09:35

    Tak tak a potem wykonają docieplenie natańszym styropianem lub wełną która jest zwykłym bublem. Ostatnio pisały o tym media i GW i Newsweek że większość klejów i styropianów nie spełnia deklarownych parametrów, tylko kilka firm nie oszukuję. Jak wybrać zatem materiał do docieplenia, znajomy inżynier... twierdzi należy wybierać materiały markowe, z górnej półki najlepiej te które mają certyfikaty i rekomendacje znanych Instytutów  rozwiń