PARTNER PORTALU
  • BGK

Pół miliarda na wiatraki

  • przegląd prasy/Puls Biznesu    3 listopada 2009 - 15:22
Pół miliarda na wiatraki

Konkursów o unijne pieniądze jest niewiele, za to pieniędzy mnóstwo.
Jeszcze w tym roku Instytut Paliw i Energii Odnawialnej ogłosi konkurs, w którym do wzięcia będzie pół miliarda złotych na budowę wiatraków i przyłączenie ich do sieci - donosi "Puls Biznesu".Wartość projektów będzie musiała mieścić się w widełkach 20-40 mln zł, a dofinansowanie będzie mogło wynosić od 30 do 70 proc.

— W konkursie mogą brać udział zarówno przedsiębiorcy, jak i samorządy. Firmy mikro, małe i średnie dostają dodatkowe punkty w konkursie — powiedziała "Pulsowi Biznesu" Magdalena Mielczarska-Rogulska z IPiEO.

— Trzeba doprowadzić cały projekt do "gotowości do wdrożenia": zakończyć uzgodnienia środowiskowe, posiadać wymagany wkład własny, zatwierdzone projekty budowlane, a także pozwolenia budowlane. Kluczowe jest posiadanie warunków przyłączenia do sieci energetycznej i raport wietrzności, co najmniej na podstawie rocznych badań) — powiedział gazecie Piotr Oszytko z gdyńskiego BK Konsulting, które pomaga firmom przygotować inwestycje w wiatraki

O dofinansowanie można też ubiegać się w Krajowym Funduszu Kapitałowym (KFK) Banku Gospodarstwa Krajowego. Na 25 mln zł z KFK liczy budujący farmy wiatrowe Atlantis Energy, spółka zależna giełdowego Atlantisu. Mniejsze inwestycje — do 20 mln zł — dofinansować można z Regionalnych Programów Operacyjnych.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.