PARTNER PORTALU
  • BGK

Pół miliona franków szwajcarskich na rozwój Polski

  • bad    12 stycznia 2015 - 13:57
Pół miliona franków szwajcarskich na rozwój Polski
Dla naszego kraju fundusz szwajcarski przewiduje ok. 489 mln CHF. Fot. kielce.uw.gov.pl

Polska korzysta nie tylko z Funduszy Europejskich. Blisko pół miliona franków szwajcarskich otrzymaliśmy na programy profilaktyki zdrowotnej, ochronę środowiska, współpracę naukową, poprawę infrastruktury transportowej w miastach czy wsparcie społeczności lokalnych.
Wdrażanie Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy jest już na półmetku. Uruchomione zostały wszystkie projekty. Jego realizacja potrwa do połowy 2017 roku. Pierwsze efekty polsko-szwajcarskiej współpracy są widoczne już dziś.

Czytaj też: Unijne fundusze: na razie ruszyła Polska Cyfrowa, kiedy kolejne konkursy?

Szwajcarsko-Polski Program Współpracy, czyli tzw. fundusz szwajcarski, jest formą bezzwrotnej pomocy zagranicznej przyznanej przez Szwajcarię państwom, które przystąpiły do Unii Europejskiej od 1 maja 2004 r. Polska jest jednym z 12 państw korzystających z tych środków. Na mocy umów międzynarodowych, rozdysponowano ponad 1 mld franków szwajcarskich. Dla naszego kraju fundusz szwajcarski przewiduje niemal połowę tej kwoty (ok. 489 mln CHF).

Program jest realizowany na terenie całego kraju. Zakłada on ponadto preferencje dla czterech województw: lubelskiego, podkarpackiego, świętokrzyskiego oraz małopolskiego – ok. 43% całej puli środków SPPW zostanie wydatkowane na tych obszarach.

Czytaj też: Prezydent Szwajcarii z wizytą w Krakowie

Priorytety polsko-szwajcarskiej pomocy wsparcia to przede wszystkim:

* rozwój regionów peryferyjnych i słabiej rozwiniętych,

* poprawa usług z zakresu infrastruktury miejskiej,

* redukcja emisji gazów cieplarnianych i niebezpiecznych substancji,

* poprawa publicznych systemów transportowych,

* bioróżnorodność,

* wsparcie dla sektora prywatnego,

* poprawa ochrony zdrowia,

* współpraca naukowa.

Dotychczas ogłoszono 84 konkursy. W ich wyniku przyznano wsparcie dla  ok. 1 700 mniejszych projektów oraz 58 dużych projektów, programów i funduszy. Z Programu korzystają zarówno instytucje sektora publicznego i prywatnego, jak i  organizacje pozarządowe.

Efekty: 524 naukowców korzystających z funduszu szwajcarskiego, 1 600 szkół i przedszkoli w programie żywienia i aktywności fizycznej, 25 000 pacjentów przebadanych w kierunku wirusa HCV, w tym 5 000 kobiet w ciąży, 2 900 przedszkoli zaangażowanych w program ochrony zdrowia jamy ustnej, 37 dofinansowanych jednostek organizacyjnych pomocy społecznej na kwotę ok. 65 mln zł, 6 700 systemów solarnych zainstalowanych na budynkach prywatnych oraz 37 na budynkach użyteczności publicznej, 44 591 ton usuniętych odpadów azbestowych.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (2)

  • rpq, 2015-01-18 05:21:04

    Przy dzisiejszym kursie CHF ktoś się nieźle obłowi.
  • czepialski, 2015-01-13 09:43:40

    Wygląda na to że chodzi o pół miliarda, a nie pół miliona. Redaktor naczelny jest chyba z matematyką na bakier :-(