PARTNER PORTALU
  • BGK

Polacy przodują w oszustwach przy płatnościach unijnych

  • Przegląd prasy/Gazeta Wyborcza    16 lipca 2010 - 07:29
Polacy przodują w oszustwach przy płatnościach unijnych

Nasz kraj znalazł się wśród krajów, w których stwierdzono najwięcej oszustw w płatnościach w polityce spójności UE. Liczba nieprawidłowości wzrosła o 23 proc., osiągając w sumie 1,22 mld euro – wynika z raportu Komisji Europejskiej.
Raport przedstawia najważniejsze działania, które Unia i państwa członkowskie podjęły w zakresie zapobiegania, wykrywania i zwalczania nieprawidłowości i nadużyć finansowych w 2009 r. Zawiera on statystyczny przegląd wszelkich nieprawidłowości zgłoszonych Komisji Europejskiej przez państwa członkowskie – informuje „Gazeta Wyborcza”.

Rolnictwo, polityka spójności i fundusze pomocy przedakcesyjnej – w tych sferach unijnego finansowania Komisja Europejska stwierdziła wzrost nieprawidłowości.

Komisja podaje, że w poprzednim budżecie UE na lata 2000-2006 we Włoszech, w Polsce, Estonii i na Słowacji władze wykryły i zgłosiły najwięcej podejrzanych przypadków. W Polsce odsetek wyniósł 0,82 proc. wszystkich pieniędzy. Wyższy wynik osiągnięto tylko we Włoszech – 1,13 proc.

Wysoki odsetek wykrytych oszustw nie oznacza jednak, że w podanych krajach dochodzi do nich częściej niż gdzie indziej. Pokazuje on raczej dobrze działający system walki z nadużyciami poprzez ich wykrywanie – uważa „Gazeta Wyborcza”.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • babcia z wermachtu, 2010-07-16 17:46:48

    Szkoła koalicji PO-PSL byłych aparaczyków systemu bolszewickiego .