PARTNER PORTALU
  • BGK

Policja zatrzymała władze gminy Skierniewice

  • PAP    27 czerwca 2014 - 16:02
Policja zatrzymała władze gminy Skierniewice

Policja zatrzymała wójta gminy Skierniewice, jego zastępcę oraz sekretarza gminy - poinformowała w piątek PAP rzeczniczka łódzkiej policji podinsp. Joanna Kącka. Sprawa ma związek z nadużyciami finansowymi przy projektach unijnych.
Jak powiedział PAP rzecznik Prokuratury Okręgowej w Łodzi Krzysztof Kopania, cała trójka - wójt Dominik M., jego zastępczyni Izabela Ż. oraz sekretarz gminy Małgorzata F. - została już przesłuchana.

Podejrzani usłyszeli zarzuty przekroczenia uprawnień przy rozliczaniu projektów unijnych w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, poświadczenia nieprawdy w dokumentach oraz tzw. oszustwa dotacyjnego. Wszystkim grozi kara do 10 lat więzienia.

Według Kopani wójt usłyszał 76 zarzutów, sekretarz gminy - 99 zarzutów, a wicewójt - 12. Prokuratura zawiesiła podejrzanych w pełnieniu funkcji i zastosowała wobec nich poręczenia majątkowe.

Wójt i jego zastępczyni zostali zatrzymani podczas uroczystości zakończenia roku szkolnego; sekretarz - w Urzędzie Gminy.

To kolejni podejrzani w śledztwie prowadzonym przez Prokuraturę Rejonową w Skierniewicach. Wcześniej zarzuty w tej sprawie usłyszało 16 osób.

Jak powiedział Kopania postępowanie prowadzone jest od 2013 roku i dotyczy "szeregu nieprawidłowości" związanych z fałszowaniem dokumentów potrzebnych przy rozliczeniu projektów realizowanych w ramach unijnych programów. Do przestępstw miało dochodzić w latach 2008-2012.

Według śledczych m.in. wykazywano większą liczbę osób, które brały udział w szkoleniach dotyczących np. nauki makijażu, czy gry w minisiatkówkę. Takimi kursami kierowały osoby spokrewnione z podejrzanymi lub ich znajomi; nie ogłaszano konkursów na te stanowiska. Jak wynika z dokumentów, zdarzało się, że np. grać w tenisa uczyła osoba, która miała 74 lata, a w minisiatkówkę - 77 lat.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (2)

  • ELA, 2014-10-15 10:21:57

    W gminach podległych także nie ma pieniędzy ze środków unijnych np. na pomoc osobom w trudnej sytuacji życiowej, po przemocy domowej itp. pomimo programów unijnych i wielkich haseł reklamowych. Dyrektywy unijne są ,,utopijne", w polskich warunkach, gdzie występują: uznaniowość, upolitycznienie,... dowolność interpretacji przepisów, wyższość przepisów lokalnych nad unijnymi itp.  rozwiń
  • JodekMordka, 2014-07-01 22:48:35

    Kiedy skończy się ten HOROR ze złodziejstwem