Polityka spójności motorem rozwoju regionów

  • GK/mrr.gov.pl
  • 09-07-2011
  • drukuj
Fundusze europejskie przyczyniają się do zmniejszenia dystansu w rozwoju polskich regionów wobec średniego poziomu rozwoju w UE.
Polityka spójności motorem rozwoju regionów

Taki m.in. wniosek wynika z międzynarodowej konferencji „Polityka spójności oparta na wynikach”, która 8 lipca zakończyła się w Gdańsku. Było to pierwsze spotkanie w ramach polskiego przewodnictwa w Radzie Unii Europejskiej.

Czytaj też: Trzy priorytety MRR podczas polskiej prezydencji

Minister rozwoju regionalnego Elżbieta Bieńkowska powiedziała, że kontynuacja polityki spójności w kolejnym unijnym budżecie, pozwoli na skuteczną realizację ambitnych celów zapisanych w „Strategii Europa 2020”.

- Dzięki polityce spójności Polska staje się coraz bardziej aktywnym uczestnikiem procesu budowy konkurencyjnej i innowacyjnej gospodarki europejskiej. Doświadczenia naszego kraju pokazują, jak może być ona skuteczna i efektywna. Co piąte euro przeznaczone w obecnym budżecie unijnym na politykę spójności trafia do Polski. Skuteczne wykorzystanie przyznanych nam funduszy ma duży wpływ na kształt tej polityki w perspektywie finansowej 2014-2020 - wynika z informacji ministerstwa.

Według resortu rozwoju regionalnego już teraz można powiedzieć, że wykorzystanie przez Polskę funduszy europejskich to historia sukcesu. Świadczą o tym m.in. pełne wykorzystanie funduszy na lata 2004-2006 oraz wysokie tempo wdrażania funduszy na lata 2007-2013 (podpisane zostały umowy na 65 proc. dostępnych środków, co oznacza, że w gospodarce pracuje już 245 mld zł).

Poza tym ponad połowa z 1,8 proc. wzrostu gospodarczego w Polsce w kryzysowym 2009 r. została osiągnięta właśnie dzięki pieniądzom z UE.

Dzięki polityce spójności na lata 2004-2006 oraz 2007-2013 również poziom PKB w 2010 r. mógł być wyższy nawet o 5,8 proc., natomiast tempo wzrostu PKB – ok. 0,7 punktu procentowego.

Do sukcesów polityki spójności ministerstwo zalicza także fakt, że liczba pracujących zwiększyła się w 2010 r. o 315 tys. osób. W latach 2013-2015 może to być o około 450 tys. osób więcej niż w wariancie bez udziału polityki spójności.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE