Polska dobrze przygotowana w Brukseli

Wieczorem, jeszcze przed rozpoczęciem rozmów na budżetowym szczycie UE w formacie wszystkich 27 przywódców, w Brukseli odbędzie się z inicjatywy Polski spotkanie 15 państw przyjaciół spójności - poinformowały polskie źródła rządowe.
Polska dobrze przygotowana w Brukseli

ZAKTUALIZOWANA:  W spotkaniu, które ma rozpocząć się o godz. 19.20 weźmie udział 11 premierów i czterech przedstawicieli rządów - poinformowały źródła.

W Brukseli od rana przewodniczący Rady Europejskiej Herman Van Rompuy prowadzi dwustronne rozmowy, których stawką jest nowy budżet UE na lata 2014-20. Rozmowę z premierem Donaldem Tuskiem zaplanowano na godz. 15.

Dopiero o godz. 20 rozpoczną się rozmowy plenarne w gronie wszystkich przywódców i z udziałem szefa Parlamentu Europejskiego Martina Schulza. Wtedy też Van Rompuy wyłoży na stół nową, zrewidowaną po dwustronnych rozmowach, wersję budżetu UE.

------ WCZEŚNIEJSZE WIADOMOŚCI ------

Jeśli nie będzie innego wyjścia, kwestia prowizorium będzie oczywiście rozpatrywana, ale traktujemy to jako ostateczność - oświadczył premier Donald Tusk przed wylotem do Brukseli na dwudniowy szczyt UE, kluczowy dla rozmów o nowym budżecie UE na lata 2014-20.

"Jeżeli uznalibyśmy, że kompromis byłby zbyt dużym kosztem i to polskim kosztem, to ja jestem gotowy do każdej decyzji, ale zadaniem Polski dzisiaj jest pracować na rzecz wspólnego mianownika, ponieważ tzw. prowizorium to nie jest też łatwa sytuacja dla nikogo" - powiedział premier na konferencji prasowej na lotnisku.

"Decyzja o ewentualnym prowizorium będzie oczywiście rozpatrywana, jeśli nie będzie innego wyjścia, ale traktujmy to jednak jako ostateczność" - zaznaczył dodał.

Zaznaczył przy tym, że prowizorium budżetowe w Unii nie stanowi automatycznej gwarancji, że Polska dostanie pieniądze. "Dlatego musimy postępować tu niezwykle ostrożnie, bo na końcu Polacy będą nas rozliczali z pieniędzy, a nie z ofensywnych, bardzo dużych zachowań, które na końcu miałyby nam przynieść klapę. Najważniejszy jest ten efekt materialny i o to będę dbał" - zapewnił szef rządu.

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE