PARTNER PORTALU
  • BGK

Polska dobrze przygotowana w Brukseli

  • AT    22 listopada 2012 - 14:03
Polska dobrze przygotowana w Brukseli

Wieczorem, jeszcze przed rozpoczęciem rozmów na budżetowym szczycie UE w formacie wszystkich 27 przywódców, w Brukseli odbędzie się z inicjatywy Polski spotkanie 15 państw przyjaciół spójności - poinformowały polskie źródła rządowe.
ZAKTUALIZOWANA:  W spotkaniu, które ma rozpocząć się o godz. 19.20 weźmie udział 11 premierów i czterech przedstawicieli rządów - poinformowały źródła.

W Brukseli od rana przewodniczący Rady Europejskiej Herman Van Rompuy prowadzi dwustronne rozmowy, których stawką jest nowy budżet UE na lata 2014-20. Rozmowę z premierem Donaldem Tuskiem zaplanowano na godz. 15.

Dopiero o godz. 20 rozpoczną się rozmowy plenarne w gronie wszystkich przywódców i z udziałem szefa Parlamentu Europejskiego Martina Schulza. Wtedy też Van Rompuy wyłoży na stół nową, zrewidowaną po dwustronnych rozmowach, wersję budżetu UE.

------ WCZEŚNIEJSZE WIADOMOŚCI ------

Jeśli nie będzie innego wyjścia, kwestia prowizorium będzie oczywiście rozpatrywana, ale traktujemy to jako ostateczność - oświadczył premier Donald Tusk przed wylotem do Brukseli na dwudniowy szczyt UE, kluczowy dla rozmów o nowym budżecie UE na lata 2014-20.

"Jeżeli uznalibyśmy, że kompromis byłby zbyt dużym kosztem i to polskim kosztem, to ja jestem gotowy do każdej decyzji, ale zadaniem Polski dzisiaj jest pracować na rzecz wspólnego mianownika, ponieważ tzw. prowizorium to nie jest też łatwa sytuacja dla nikogo" - powiedział premier na konferencji prasowej na lotnisku.

"Decyzja o ewentualnym prowizorium będzie oczywiście rozpatrywana, jeśli nie będzie innego wyjścia, ale traktujmy to jednak jako ostateczność" - zaznaczył dodał.

Zaznaczył przy tym, że prowizorium budżetowe w Unii nie stanowi automatycznej gwarancji, że Polska dostanie pieniądze. "Dlatego musimy postępować tu niezwykle ostrożnie, bo na końcu Polacy będą nas rozliczali z pieniędzy, a nie z ofensywnych, bardzo dużych zachowań, które na końcu miałyby nam przynieść klapę. Najważniejszy jest ten efekt materialny i o to będę dbał" - zapewnił szef rządu.

<!-- pagebreak //-->

------ WCZEŚNIEJSZE WIADOMOŚCI ------

- Polska nigdy nie była tak dobrze przygotowana i tak silna przed negocjacjami w Brukseli, a równocześnie nigdy sytuacja nie była tak krytyczna i tak trudna - powiedział premier Donald Tusk przed wylotem do Brukseli na szczyt UE poświęcony budżetowi unijnemu.

Szef rządu zaznaczył, że rozmowy w Brukseli mają doprowadzić do uchwalenia budżetu europejskiego. - Nie muszę nikomu w Polsce już chyba tłumaczyć, jak ważne to dla nas jest zadanie - dodał.

Donald Tusk podkreślił, że mamy nadzieję na kompromis, ale nie będzie to kompromis za wszelką cenę. - To jest argument, jaki Polska ma w rezerwie i jeśli będzie trzeba, jeśli nie będzie innego wyjścia: bardzo twarde stawianie sprawy wobec naszych partnerów - powiedział.

Czytaj też: Budżet UE musi być prorozwojowy

Premier Tusk poinformował, że wczoraj rozmawiał z premierem Włoch, Mario Montim, oraz że możemy liczyć na dobrą współpracę z Włochami i Francją. - Wsparcie dużych płatników netto jest niezbędne. Argumenty tych, którzy dają pieniądze są silne - podkreślił.

W czasie szczytu unijnego będzie pracował zespół pod przewodnictwem wiceszefa MSZ Piotr Serafina, który na bieżąco będzie analizował i obliczał każdą propozycję, jaka padnie podczas negocjacji.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.