PARTNER PORTALU
 • BGK

Polska może stracić fundusze z UE? PSL: to byłby dramat

 • aw/PAP    31 maja 2017 - 13:45
Polska może stracić fundusze z UE? PSL: to byłby dramat
Prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz (fot.: psl.pl)

Szef PSL skomentował doniesienia mediów dotyczace badania przez niemiecki rząd przyznawanie funduszy spójności UE w powiązaniu z fundamentalnymi zasadami praworządności w poszczególnych krajach.
• Prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz za "niepokojące" uznał doniesienia ws. przyznawania funduszy spójności UE.

• Jego zdaniem utrata tych funduszy byłaby dramatem i tragedią dla polskich rodzin, przedsiębiorców, rolników, dla wszystkich. Rozwój naszego kraju po prostu wyhamuje - dodał.

• Według niego rząd musi zmienić swoją strategię wobec Komisji Europejskiej. 

 

Z nieoficjalnych informacji podawanych m.in. przez portal Politico, wynika, że dotarł on do oficjalnego dokumentu niemieckiego rządu dotyczącego przyszłego budżetu UE. Ma z niego wynikać, że Berlin chce zbadać, "czy przyznawanie funduszy spójności UE może być powiązane z fundamentalnymi zasadami praworządności". Portal zauważył, że ewentualne konsekwencje dotknęłyby Polskę, która prowadzi spór z Komisją Europejską o przestrzeganie zasady państwa prawa.

Również "Der Spiegel" podał we wtorek(30 maja) w wydaniu internetowym, że rząd Niemiec analizuje, czy Unia Europejska może uzależnić wypłaty funduszy strukturalnych od przestrzegania zasad praworządności. Redakcja powołuje się na dokument z ministerstwa gospodarki w Berlinie.

PSL alarmuje

Kosiniak-Kamysz na briefingu w Sejmie ocenił, że są to "niepokojące" doniesienia. "Jeśli stracimy połowę pieniędzy, to jest dramat i tragedia dla polskich rodzin, polskich przedsiębiorców, polskich rolników, dla wszystkich. Nie możemy do tego dopuścić" - mówił. "To jest niebezpieczne, bo rozwój naszego kraju po prostu wyhamuje" - wskazał polityk.

Według niego rząd musi zmienić swoją strategię wobec Komisji Europejskiej. "Nie można ciągle wojować, nie można pokrzykiwać, pohukiwać i nie dochodzić do wspólnych rozwiązań, bo to się skończy fatalnie dla nas wszystkich" - uważa prezes PSL. Jak dodał, "trzeba mieć odwagę nie tylko wykrzyczeć swoje zdanie w polskim parlamencie, ale twardo bronić polskich interesów i umiejętniej budować sojusze".

Według Kosiniaka-Kamysza "obłudnym" jest mówienie o suwerenności w Polsce, kiedy, jak mówił, ogranicza się ją samorządom, czy organizacjom pozarządowym.

Polska jest "outsiderem" Europy - podkreślił. "Rząd musi radykalnie zmienić swoje postępowanie, jeśli tego nie zrobi i nie zacznie tworzyć poważnych relacji w UE, budować wspólnej polityki to stracimy fundusze, najbardziej odczuje to Polska wieś" - przekonywał.

"Nie chodzi o to, żeby być gdziekolwiek na kolanach - bo jestem pierwszym przeciwnikiem takiej postawy - ale trzeba też mieć umiejętność negocjacji, dialogu i osiągania swoich celów" - powiedział prezes PSL.

Zapewnił, że ludowcy opowiadają się za integracją europejską i za silną obecnością Polski w zjednoczone Europie. "Polska to nie PiS i my o tym mówimy w Europie" - powiedział Kosiniak-Kamysz.

Na środowym (31 maja) briefingu prasowym rzecznik rządu Rafała Bochenka ocenił, że doniesienie medialne ws. unijnych funduszy są "bzdurą". "Po pierwsze, nie ma w tym momencie oficjalnego stanowiska Komisji Europejskiej w tej sprawie. Jeśli chodzi o kwestie budżetowe, to jest coś oddzielnego. Budżet, ramy finansowe, będą negocjowane dopiero za kilka miesięcy, prace koncepcyjne rozpoczną się w najbliższym czasie, jeśli chodzi o UE i jej budżet" - powiedział Bochenek dziennikarzom w Sejmie. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (3)

 • polityk prawicowy, 2017-06-05 11:00:35

  Urzędy Skarbowe od lat działają na szkodę Skarbu Państwa Polskiego, akceptując układy mafijne samorządowców terytorialnych kasty przestępczej ,którym już pękają konta w Bankach w kraju jak i zagranicą od kasy. Największa w historii powojennej Polski afera gruntowa masowych zmian oznaczeń gruntów r...olnych wszystkich klas na cele nierolnicze „B” mieszkalne, gdzie właściciele gruntów nawet nie byli stronami postępowań, starości wykonywający zadania z zakresu administracji Rządowej, wprowadzili zmiany w ewidencji gruntów bez operatów, czy wniosków właścicieli lub wieczystych użytkowników gruntów. Jest to największa afera gospodarcza w Świecie o której będą pisać przez najbliższe stulecie. Art. 64 Konstytucji z art. 21 ustęp 1( zasada ochrony własności i wolności jako zasada działania Państwa). NSA rozstrzygał sprawy dotyczące opodatkowania VAT sprzedaży nieruchomości od wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE (TUSE) z 15 września 2013roku w sprawach połączonych C-180/10 i C-181/10 powyższe działania marketingowe wykroczyły poza zwykłe formy sprzedaży. Podobnie jak wyrok Najwyższego Sądu Administracyjnego z dnia 09.11.2011roku sygn. Akt I FSK 1655/11 potwierdził, iż nie z ich inicjatywy doszło do zmiany planu zagospodarowania przestrzennego , nie dokonali też czynności z uzbrojeniem tych działek, skoro sam fakt sprzedaży tych gruntów przez rolnika sprzedając te grunty jest podatnikiem podatku VAT. Nowelizacja ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych z 2013roku poz.503,  rozwiń
 • polityk prawicowy, 2017-06-05 10:58:57

  dokładniej projekt sztandarowy PSL z dnia 27lutego 2012roku Warszawa- o zmianie ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych kierowany do Marszałek Sejmu Ewy Kopacz, pozytywnie zaopiniowany przez byłego Premiera Donalda Tuska w przedmiocie oficjalnego łamania praw człowieka ma obszarze obejmującym P...olsce , pod projektem do zaopiniowania podusili się Józef Zych , Piechociński Janusz , Pawlak Mirosław , Pawlak Waldemar , Jana Łopata, Kłopotek Eugeniusz , Sawicki Marek, Bury Jana, Goś Marek, Borawski Edmund , Borkowski Krzysztof , Górczyński Jarosław , Grzeszczak Eugeniusz ,Kalemba Stanisław , Kasprzak Mieczysław , Racki Józef , Smolarz Henryk , Sosnowski Zbigniew , Sztorc Andrzej , Łuszczak Mieczysław . Maliszewski Mirosław , Ozga Krystyna, Stefaniuk Franciszek Jerzy, Tokarska Genowefa, Walkowskiego Piotra, Włodkowski Zbigniew , Zgorzelski Piotr , Żelichowski Stanisław. Poprzez łamanie prawa odbierają Nam Wolność i resztki godności osobistej. Drodzy rodacy kasta przestępcza samorządowa blokuje Nam celem dobra porządku prawnego załączania skanów całościowych dokumentów.  rozwiń
 • Marek Skomorowski Chełm, 2017-06-04 20:54:56

  Urzędu Skarbowe od lat działają na szkodę Skarbu Państwa Polskiego, akceptując przestępstwa, układy mafijne samorządowców terytorialnych którym pękają konta w Bankach w kraju jak i zagranicą od kasy. Największa w historii powojennej Polski afera gruntowa masowych zmian oznaczeń gruntów rolnych wszys...tkich klas na cele nierolnicze „B” mieszkalne, gdzie właściciele gruntów nawet nie byli stronami postępowań, starości wykonywający zadania z zakresu administracji Rządowej wprowadzi zmiany w ewidencji gruntów bez operatów, czy wniosków właścicieli lub wieczystych użytkowników gruntów. Jest to największa afera gospodarcza w Świecie o której będą pisać przez najbliższe stulecie. Art. 64 Konstytucji z art. 21 ustęp 1( zasada ochrony własności i wolności jako zasada działania Państwa). NSA rozstrzygał sprawy dotyczące opodatkowania VAT sprzedaży nieruchomości od wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE (TUSE) z 15 września 2013roku w sprawach połączonych C-180/10 i C-181/10 powyższe działania marketingowe wykroczyły poza zwykłe formy sprzedaży. Podobnie jak wyrok Najwyższego Sądu Administracyjnego z dnia 09.11.2011roku sygn. Akt I FSK 1655/11 potwierdził, iż nie z ich inicjatywy doszło do zmiany planu zagospodarowania przestrzennego , nie dokonali też czynności z uzbrojeniem tych działek, skoro sam fakt sprzedaży tych gruntów przez rolnika sprzedając te grunty jest podatnikiem podatku VAT. Nowelizacja ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych z 2013roku poz.503, dokładniej projekt kierowa  rozwiń