PARTNER PORTALU
  • BGK

Polska negocjuje programy operacyjne na lata 2014-2020

  • PAP    13 lipca 2014 - 09:45
Polska negocjuje programy operacyjne na lata 2014-2020

Polska negocjuje z KE programy operacyjne na lata 2014-2020. Resort infrastruktury i rozwoju spodziewa się, że Bruksela rozpocznie ich akceptację we wrześniu. Tylko w dyspozycji samorządów będzie ponad 31 mld euro, a w krajowych programach operacyjnych ponad 45 mld euro.
Wiceminister infrastruktury i rozwoju Marceli Niezgoda powiedział, że resort uzgodnił już prawie w całości z KE program "Polska Cyfrowa", na który w nowej perspektywie unijnej trafi 2,2 mld euro. "Po wprowadzeniu ustalonych, kompromisowych zmian, Komisja Europejska powinna formalnie go akceptować we wrześniu" - podkreślił.

Zwrócił uwagę, że program ten dotyczy tylko sektora technologii informacyjno-komunikacyjnych. Jak zaznaczył - w odróżnieniu od innych, bardziej złożonych programów, np. "Infrastruktura i Środowisko", z którego pieniądze będą przeznaczone na inwestycje m.in. w drogi, kolej, gospodarkę wodno-ściekową, ochronę przyrody, zdrowia i kultury, negocjacje w sprawie programu "Polska Cyfrowa" mogły przebiegać szybciej.

"Zakładamy, że od września Komisja Europejska będzie formalnie, po kolei, akceptowała programy operacyjne" - podkreślił Niezgoda.

"Rozmawiamy z Komisją o poszczególnych sektorach. Brukseli zależy na zakończeniu tych uzgodnień możliwie szybko. Polska jest największym beneficjentem Polityki Spójności, stąd też zasady, które są ustanawiane dla poszczególnych programów w naszym kraju, będą odwzorowane we wszystkich krajach Unii Europejskiej" - dodał.

Pytany, z czym resort ma najwięcej problemów w rozmowach z KE, odparł: "Nie można mówić o szczególnych trudnościach w jakiejś dziedzinie. Negocjacje wymagają równomiernego zaangażowania we wszystkie omawiane obszary. Umowa Partnerstwa, zaakceptowana w maju przez Komisję Europejską, przesądza o budżecie unijnym na poszczególne sektory".

Polska negocjuje z KE sześć krajowych programów operacyjnych i 16 regionalnych. Krajowe programy to: "Infrastruktura i Środowisko" z budżetem 27,45 mld euro, "Inteligentny Rozwój" (ok. 8,6 mld euro), "Wiedza Edukacja Rozwój" (ok. 4,7 mld euro, łącznie z instrumentem Inicjatywa na rzecz zatrudnienia młodzieży), "Polska Cyfrowa" (ok. 2,2 mld euro), Polska Wschodnia (ok. 2,1 mld euro), Pomoc Techniczna (ok. 700,1 mln euro).

Ponad 31 mld euro sięga budżet 16 regionalnych programów operacyjnych. Niezgoda podkreślił, że w niektórych krajach Unii europejskie pieniądze są zarządzane centralnie. MIR zdecydowało się pójść w innym kierunku. "Postawiliśmy na dalszą decentralizację, samorządy województw będą dysponować znacznie większą kwotą niż w latach 2007-2013" - zaznaczył. Zmiana polega głównie na przesunięciu na poziom regionalny 2/3 środków z Europejskiego Funduszu Społecznego, zwiększeniu puli na inwestycje w transport miejski, poprawę efektywności energetycznej oraz innowacje i prowadzenie przez przedsiębiorstwa prac badawczo-rozwojowych.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.