PARTNER PORTALU
  • BGK

Polska osiągnęła 70 proc. unijnej średniej PKB

  • PAP/AT    4 maja 2015 - 07:41
Polska osiągnęła 70 proc. unijnej średniej PKB
W 2018 r. PKB na głowę mieszkańca, przy uwzględnieniu realnej siły nabywczej naszej waluty, dobije do 76 proc. unijnej średniej (fot.fotolia)

70 proc. unijnej średniej - taki poziom osiągnął produkt krajowy brutto na głowę mieszkańca w Polsce.
- Trzy czwarte dystansu do unijnej zamożności w 2018 r. będzie za nami - donosi "Puls Biznesu".

70 proc. unijnej średniej - taki poziom osiągnął nasz produkt krajowy brutto na głowę mieszkańca. W 2004 r., gdy weszliśmy do UE, nie przekraczał nawet połowy średniej.

"Obecne tempo wzrostu jest przyzwoite, choć nie ma powodów do zachwytu. Nadal jesteśmy gospodarką wschodzącą, która notuje i powinna notować wzrost wyższy niż w krajach rozwiniętych" - wskazuje Grzegorz Sielewicz, główny ekonomista Coface'a na Europę Centralną.

PKB dobije do 76 proc. unijnej średniej

Ministerstwo Finansów uważa, że w 2018 r. PKB na głowę mieszkańca, przy uwzględnieniu realnej siły nabywczej naszej waluty, dobije do 76 proc. unijnej średniej i będzie ponad dwa razy wyższy niż na początku lat 90.

Czytaj też: Deficyt budżetu 3,3 proc. PKB. Przez samorządy?

Zdaniem ekspertów, jeśli marzy nam się ściganie Zachodu w podobnym lub szybszym tempie w najbliższej dekadzie, musimy skierować gospodarkę na zupełnie nowe tory. "Konieczna jest zmiana głównego czynnika przewagi konkurencyjnej naszej gospodarki. Obecnie są nim atrakcyjne koszty pracy, a powinna być - wyższa wydajność i innowacyjność" - podkreśla Grzegorz Sielewicz.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • glewe, 2015-05-04 09:37:39

    HEHEHEHEHEHEHEHEHEHEHEHEHEHEHEHEHEHEHEHEHEHEHEHEHEHEHEHEHEHEHEHEHEHEHEHEHEHEHEHEHEHEHEHEHEHEHEHEHEHEHEHEHEHEHEHEHEHEHEHEHEHEHE -Ale się uśmiałem!