PARTNER PORTALU
  • BGK

Polska pozwana przed Trybunał UE za zanieczyszczenie powietrza

  • PAP/em    10 grudnia 2015 - 13:10
Polska pozwana przed Trybunał UE za zanieczyszczenie powietrza

Pozew dotyczy nieprzestrzegania unijnych przepisów dotyczących jakości powietrza (fot. flickr.com by Grzegorz Bednarczyk)

Walka polskich miast ze smogiem okazała się nieskuteczna. Zbyt wysoki poziom cząstek pyłu w powietrzu stwarza poważne zagrożenie dla naszego zdrowia, dlatego Komisja Europejska pozwała w czwartek (10 grudnia) Polskę do Trybunału Sprawiedliwości UE.
Według KE przez co najmniej pięć ostatnich lat, w tym w roku 2014, dobowe dopuszczalne wartości pyłu zawieszonego w powietrzu (PM10) były stale przekraczane w 35 spośród 46 stref jakości powietrza w Polsce. Ponadto w dziewięciu strefach stale przekraczane były również roczne dopuszczalne wartości.

Zanieczyszczenie pyłem PM10 w Polsce jest spowodowane głównie tzw. niską emisją (czyli emisją ze źródeł o wysokości nieprzekraczającej 40 metrów) z ogrzewania gospodarstw domowych.

Dotychczasowe działania niewystarczające

KE uznała, że środki legislacyjne i administracyjne podjęte do tej pory w Polsce w celu ograniczenia tych nieprzepisowych wartości są niewystarczające.

Czytaj też: W polskich miastach smog ma się dobrze

Unijna dyrektywa dotycząca jakości powietrza i czystszego powietrza dla Europy zobowiązuje państwa członkowskie do ograniczenia narażenia obywateli na pył zawieszony. W przepisach ustanowiono zarówno roczną dopuszczalną wartość stężenia (40 mikrogramów na metr sześcienny), jak i dobową dopuszczalną wartość stężenia (50 mikrogramów/m3), której nie można przekroczyć więcej niż 35 razy w ciągu roku kalendarzowego.

W przypadku przekroczenia dopuszczalnych wartości państwa członkowskie muszą przyjąć i wdrożyć plany ochrony powietrza, przewidujące działania pozwalające skrócić do minimum okres przekroczenia pułapów.

16 zanieczyszczonych państw

Źródłami emisji małych cząstek stałych lub pyłu PM10 (czyli cząstek stałych o średnicy mniejszej niż 10 mikronów) są przemysł, pojazdy, domowe systemy grzewcze i rolnictwo. Cząstki pyłu mogą powodować astmę, schorzenia układu krążenia, nowotwory płuc i prowadzić do przedwczesnej umieralności, która przekracza roczną liczbę zgonów w wyniku wypadków drogowych.

Jakość powietrza to problem wielu krajów UE. Komisja Europejska prowadzi w tej sprawie postępowania wobec 16 państw.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (1)

  • Starsza, 2016-01-14 12:13:47

    To nie tylko problem powietrza w miastach ale straszliwy problem szamba na wsi np gdzie mieszkamy. Brak kanalizacji, brak nadziei że będzie kiedykolwiek bo my nic nie wiemy. Czekamy już drugi dzień na szambowóz a w tym smrodzie nie da się żyć, gdzie mam pójść? Na śniegu spać????